nahoru

Dramatický střet v Polsku: Vláda kontra ústavní soud. Ten shledal novelu neústavní

ČTK9. března 2016 • 21:00
Dramatický střet v Polsku: Vláda kontra ústavní soud. Ten shledal novelu neústavní
foto: ČTK/AP/Czarek Sokolowski

Polský ústavní soud dnes označil nová pravidla regulující jeho činnost za neústavní. Krize v zemi tím ale zřejmě neskončí, protože premiérka Beata Szydlová již v úterý avizovala, že nález nebude považovat za legitimní "ve smyslu platného práva" a nezveřejní jej v úředním věstníku. Před sídlem soudu demonstrovali odpůrci vlády.

Kontroverzní novelu zákona o ústavním soudu prosadila konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) krátce po svém vítězství v loňských volbách, které jí zajistilo většinu v parlamentu. Podle opozice měla tato novela za úkol ochromit fungování nejvyššího justičního orgánu v zemi, omezit jeho nezávislost a kontrolní roli vůči vládcům země.

Podle napadané novely z dílny PiS měl ústavní soud rozhodovat za účasti nejméně 13 z celkem 15 soudců, a to dvoutřetinovou většinou, zatímco až dosud stačilo devět soudců a prostá většina.

Senát ve dvanáctičlenném složení dnes většinou hlasů konstatoval, že novela znemožnila "spolehlivoou a efektivní činnost" soudu. Na kritiku, že soud rozhoduje o svém vlastním složení, soudci odvětili, že neexistuje jiný orgán, který by normu mohl posoudit.

Soud dnes rozhodoval nikoli podle posuzovaných nových pravidel, ale přímo na základě ústavy. Dva noví soudci, zvolení PiS, vyjádřili odlišný názor. Zástupci vlády a parlamentní většiny se jednání nezúčastnili. Podle ministra spravedlnosti nešlo o zasedání ústavního soudu, ale o pouhou schůzku vybraných soudců. Premiérka zase uvedla, že výsledkem bude "komuniké", které nemůže zveřejnit.

Liberální opozice vidí v dnešním verdiktu potvrzení své kritiky vůči PiS, zároveň se však obává, že se nic nezmění na současných sporech ostře polarizujících polskou společnost. "Jedni budou trvat na svém názoru, že práce soudu během těchto dní byla neplatná, že šlo o soukromé setkání a že se tím nemusí řídit," řekla dnes agentuře PAP bývalá premiérka Ewa Kopaczová z opoziční Občanské platformy (PO). Na adresu své nástupkyně v úřadě Szydlové uvedla, že svým rozhodnutím nezveřejnit verdikt soudu porušuje zákon, neboť "ten, kdo stojí v čele vlády má povinnost ten výrok zveřejnit".

Polská vláda se v uplynulých měsících kvůli svému postupu v otázce ústavního soudu ocitla pod palbou kritiky od některých evropských politiků. Postup kabinetu se mimo jiné nelíbí frakci liberálů v Evropském parlamentu, kteří dnes vyzvali Szydlovou, aby čerstvý výrok ústavního soudu ihned zveřejnila.

"Místo dalšího prohlubování paralýzy soudu a ústavní krize v Polsku by premiérka Szydlová měla učinit to, co by udělala kterákoli jiná vláda demokratické země: respektovat verdikt, zveřejnit jej a řídit se jím," uvedl v prohlášení předseda frakce Guy Verhofstadt.

ČTK


Klíčová slova: Polsko, Ústavní soud, krize, VisegrádDiskuse ke článku