Konec turecké svobody tisku? Tamní noviny “převzala” policie | Reflex.cz
nahoru

Konec turecké svobody tisku? Tamní noviny “převzala” policie

Tereza Stonišová5. března 2016 • 15:10
Konec turecké svobody tisku? Tamní noviny “převzala” policie
foto: Zaman/Twitter

Jeden z největších tureckých mediálních domů, Feza Media Group, má za sebou nepříjemnou zkušenost. Do budovy, kde sídlí turecký deník Zaman, vtrhla policie. Podle BBC se tak stalo jen několik hodin poté, co soud přiřkl svým rozsudkem tento mediální dům pod kontrolu státu.

Stát má tak díky rozsudku turecké noviny pod kontrolou. Editoři i přes zásah policie stihli připravit ještě poslední “nestátní” vydání novin do tisku - v posledním čísle mimo jiné vyšlo, že “turecký tisk zažívá nejtemnější dny ve své historii”. Z listu citovala britská BBC.

Erdogan hovořil o Hitlerovi: Třetí říše prý byla příkladem prezidentského systému

Poté, co vešlo ve známost obsazení deníku Zaman policií, začalo se v blízkosti budovy hlasitě demonstrovat. Podle BBC se sešly až tisíce odpůrce zestátnění deníku, většinou z řad jeho čtenářů. Demonstrovalo se přímo před budovou, kde sídlí redakce Zamanu.

Ruská stíhačka narušila turecký letecký prostor, tvrdí Ankara

O samotném převzetí média informuje také web samotného deníku Zaman. Událostem je věnováno několik úvodních článků. Důraz klade vedení redakce i na fakt, že se událostmi v Turecku zabýval i Bílý dům. Podle informací Zamanu se prakticky okamžitě zpřísnila některá opatření. Zaměstnanci, kteří se chtěli po převzetí deníku policií, vrátit do práce, jsou nově vpouštěni do budovy jen po předložení legitimace jednomu z hlídkujících policistů.

„Experti“ už zase straší třetí světovou. Bude? Nebude?
TOMÁŠ KLVAŇA 16. února 2016 • 18:09

„Experti“ už zase straší třetí světovou. Bude? Nebude?

Policie také okolo budovy postavila dočasný plot, aby se demonstranti nemohli dostat blíž. I nyní je na místě přítomna a hlídá.

Zaman je známý mimo jiné svou dlouhodobou kritikou prezidenta Erdogana. Deník kritizoval především jeho islamistickou domácí politiku. Převzetí média může být chápáno také jako další Erdoganův krok, který má za cíl utlumit opoziční hlasy.

Tereza Stonišová


Klíčová slova: Turecko, Erdogan, noviny, policie, média


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,140
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější