Slováci vybírají nové poslance, Ficův Směr-SD asi ztratí většinu | Reflex.cz
nahoru

Slováci vybírají nové poslance, Ficův Směr-SD asi ztratí většinu

ČTK5. března 2016 • 08:30
Slováci vybírají nové poslance, Ficův Směr-SD asi ztratí většinu
foto: čtk

Slováci od dnešního rána ve volbách rozhodují o novém složení parlamentu. Favoritem na vítězství je vládní Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, který podle dřívějších průzkumů veřejného mínění ale přijde o stávající většinu ve sněmovně.

Zhruba 4,4 milionu voličů si může vybrat z více než dvou desítek stran a hnutí. Z nich asi třetina má reálnou šanci získat alespoň pět procent hlasů, což je podmínkou pro zisk křesel ve sněmovně. O 150 poslaneckých mandátů se uchází téměř 2900 kandidátů.

Hlasování skončí dvě hodiny před půlnocí. Konečné výsledky by měly být známy v neděli.

Slovenské volby: Na kandidátky si pár stran pustilo i vyslovené nácky

Volby se konají ve stínu migrační krize v EU, která sice Slovensko přímo nezasáhla, ale byla jedním z hlavních témat kampaně. Ficova vláda se loni postavila proti přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU na základě povinných kvót a toto rozhodnutí většiny zemí evropské osmadvacítky napadla žalobou u unijního soudu. Migrační kvóty odmítly také strany pravého středu, které na rozdíl od Fica ale zpravidla nevyhrocovaly kampaň negativními vyjádřeními vůči uprchlíkům.

Fico: Slovensko si nenechá diktovat, aby přijalo uprchlíky

Nový kabinet na začátku července převezme vůbec první slovenské předsednictví v EU, do které Slovensko vstoupilo v roce 2004.

Parlamentní volby na Slovensku se řídí novými pravidly. Během dvou týdnů před hlasováním a v den voleb do uzavření volebních místností je zakázáno zveřejňovat volební průzkumy, ve čtvrtek zase začalo platit moratorium na kampaň.

Změnili Slovensko a zmizeli
Petr Sokol 19. ledna 2016 • 13:16

Změnili Slovensko a zmizeli

ČTK


Klíčová slova: volby, slovensko, parlamentDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější