nahoru

Hrad se má omluvit za Peroutku a Hitlera. Ovčáček čeká odvolání

ČTK2. března 2016 • 11:43
Terezie Kaslová, vnučka novináře Ferdinanda Peroutky
Terezie Kaslová, vnučka novináře Ferdinanda Peroutky
• foto: 
ČTK

Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit Terezii Kaslové za výroky prezidenta Miloše Zemana o jejím dědečkovi, novináři Ferdinandu Peroutkovi. Žalobě Kaslové dnes vyhověl Obvodní soud pro Prahu 1, rozsudek není pravomocný. Zeman loni prohlásil, že novinář byl autorem článku Hitler je gentleman, což podle odborníků není pravda.

Omluvný dopis a vyvěšení omluvy na webu Hradu považuje právník vnučky Ferdinanda Peroutky za umírněnou satisfakci ve sporu, který se týká výroků prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře. Hrad chce naopak soudní řízení zastavit. Podle prezidenta byl novinář autorem článku "Hitler je gentleman".

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová to odmítá, a proto na Hrad podala žalobu k soudu. Obvodní soud pro Prahu 1 se dnes začal případem zabývat a před polednem chce ve sporu rozhodnout.Spor navazuje na Zemanův projev na loňském fóru k holokaustu, kde prezident hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem "Hitler je gentleman" nenapsal. Zeman trvá na tom, že text četl. Slíbil, že se omluví, pokud se daný článek nenajde. Zatím tak neučinil, i když po textu dodnes marně pátrá jeho mluvčí.

"Doufám, že v dnešní době nikdo nemá pochybnost o tom, že tento článek neexistuje," uvedl v závěrečné řeči právník Kaslové František Vyskočil. Soudkyně Kateřina Sedláčková při soudním projednávání vysvětlila, že ve sporu nejde o nastolení jediného správného hodnocení postojů a díla Ferdinanda Peroutky. "Každý má právo na hodnotové soudy, musí ale existovat jejich pravdivostní základ," podotkla soudkyně.

Kritici prezidentova tvrzení poukazují na to, že Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickým koncentračním táborem. Za první republiky patřil ke skupině pátečníků - neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Platil za bytostného demokrata a odpůrce nacismu i komunismu.

ČTK


Klíčová slova: soud, zeman, hitler, peroutkaDiskuse ke článku