nahoru

Iráckému Mosulu hrozí silná tsunami, Islámský stát neopravuje přehradu

Tereza Stonišová1. března 2016 • 07:11
Přehrada u města Mosul
Přehrada u města Mosul
• foto: 
iraqtradenews.com

Americká zpráva varuje před “stovkami, ba tisíci” mrtvými, které by mohla způsobit “vlna tsunami” na území Iráku. Mosulská přehrada, plná vody, je totiž výrazně poškozená. Problém tkví především v tom, že území, kde by měla proběhnout rozsáhlá evakuace a hlavně nutné opravy, je kontrolováno takzvaným Islámským státem.

Problém může nastat ve významné přehradě poblíž iráckého Mosulu, jenž se vícekrát stal centrem masívních bojů mezi Islámským státem a iráckou armádou. Podle zprávy, kterou zveřejnila americká ambasáda v Bagdádu, hrozí "katastrofické selhání", jemuž půjde kvůli vlivu ISIS v exponovaném místě jen těžko zabránit. Oblast již od roku 2014 nemá pod kontrolou vláda, nýbrž Islámský stát a částečně také kurdská Pešmerga.

Kvůli poškozené přehradě by se mohlo stát, že by Mosul i další irácká města zažil efekt velmi podobný vlně tsunami. Poškozená přehrada by se mohla protrhnout a zaplavit město, které je po Bagdádu druhé největší v Iráku. Podle některých odhadů zveřejněných britským deníkem Telegraph by se mohl Mosul kvůli “tsunami” z přehrady až octnout 13 metrů pod vodou.
Na ohroženém území je téměř nemožné zorganizovat případnou evakuaci civilního obyvatelstva, těžké je o riziku vůbec jen informovat. Americká média přirovnávají možnou katastrofu k hurikánu Katrina v New Orleans. Podle Telegraphu by navíc nezůstalo jen u Mosulu. Ničivá vlna by se mohla dostat až k irácké Samarře.
Mosulská přehrada byla na řece Tigridu vystavěna v roce 1984, od té doby však nebyla téměř vůbec rekonstruována. Irácká vláda se ji několikrát snažila částečně nabídnout zahraničním společnostem jako investici, vzhledem k probíhajícím bojům a nestabilní situaci se však tento nápad nerealizoval.

Tereza Stonišová
Diskuse ke článku