nahoru

Bývalý elitní policista, jenž spáchal sebevraždu, po sobě zanechal výbušné svědectví

Adéla Knapová 23. února 2016 • 16:49
Policista Stanislav Švábenský (v popředí zády) v rozhovoru s autorkou článku. V srpnu loňského spáchal sebevraždu
Policista Stanislav Švábenský (v popředí zády) v rozhovoru s autorkou článku. V srpnu loňského spáchal sebevraždu
• foto: 
Archív

Bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Stanislav Švábenský si loni v srpnu sáhl na život. Učinil tak poté, co mu Vrchní soud v Olomouci potvrdil šestiletý trest odnětí svobody za korupci a zneužití pravomoci úřední osoby. Švábenský doslova do posledního dechu tvrdil, že je nevinný. Těsně před sebevraždou nahrál pro své nejbližší šestihodinovou zpověď, v níž uvádí vše na pravou míru.

Redakce Reflexu má tento záznam od podzimu k dispozici a postupně prověřuje mnohé z toho, co Stanislav Švábenský ve svém svědectví tvrdí. Padá mnoho jmen – od vysoce postavených policistů po lokální kriminálníky.

Mimo jiné také Švábenský hovoří o vyšetřování takzvaného Toflova gangu, jež spadalo právě pod brněnskou expozituru ÚOOZ, kde tou dobou pracoval. Přinášíme vám ukázku. V ní padají jména elitních policistů, o jejichž nestandardním „angažmá“ (manipulace s důkazy, osobní známosti a protislužby kriminálním živlům, jež podle všeho vraždu bývalého policisty Tofla zrealizovali apod.) Reflex psal již před lety právě v textech zpochybňujících postup a jednání ÚOOZ v této, jak je dnes již potvrzeno, vykonstruované kauze neexistujícího Toflova gangu.

Video se připravuje ...
Ukázka ze šestihodinové zpovědi Stanislava ŠvábenskéhoVIDEO Archív

Sám Švábenský přiznává že to, že do podivností kolem Toflova gangu, strčil omylem nos, se mu následně zřejmě stalo osudným a „systém“ přítelíčkování, vzájemného krytí a protislužeb v řadách tzv. elitní policie se ho rozhodl zbavit.

Je toho ale samozřejmě mnohem víc, co se rozhodl před svým odchodem z tohoto světa nešťastný bývalý policista vypovědět. Víc se o posmrtném svědectví Stanislava Švábenského dozvíte ve čtvrtečním Reflexu. 

Reflex 8/2016 Reflex 8/2016Foto ArchívKlíčová slova: policie, Švábenský, Toflův gangDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.