Jako GTA: Řidič Uberu za večer postřílel šest lidí, mezi vraždami dál taxikařil | Reflex.cz
nahoru

Jako GTA: Řidič Uberu za večer postřílel šest lidí, mezi vraždami dál taxikařil

Petra Tomanová22. února 2016 • 12:36
Jako GTA: Řidič Uberu za večer postřílel šest lidí, mezi vraždami dál taxikařil
foto: ČTK

Jason Dalton, podezřelý ze sobotní střelby v ulicích michiganského Kalamazoo, se živí jako řidič pro alternativní taxislužbu Uber; a mezi první a druhou střelbou nabral a odvezl pasažéra, potvrdil zdroj obeznámený s vyšetřováním stanici CNN. Zákazníky sháněl i předtím, než jej zatkla policie. Po jeho řádění zůstalo šest mrtvých a dva zranění.

První obětí byla žena, která útok zřejmě přežije. Poté měl Dalton, který počkal čtyři hodiny mezi první a druhou střelbou, odvézt další zákazníky. Pak zaútočil znovu u autosalonu, kde zabil otce se synem, a hned poté poodjel a na parkovišti u restaurace Cracker Barrel zastřelil čtyři postarší ženy v minivanu.

Pokud někdo ujíždí policejní hlídce, nesmí se divit, že po něm policie střílí.…

Pětačtyřicetiletý Dalton neměl zřejmě žádný motiv a americká policie tak vyšetřuje něco, co strašidelně připomíná hru Grand Theft Auto (GTA) nebo českou Mafii. V ní hráči plní různé mise, ale pro „odreagování“ mohou dělat přesně to samé, co Dalton, jezdit městem a zcela nahodile střílet kolemjdoucí. A v mezičase si přivydělávat taxikařením.

Těsně před tím, než michiganský střelec zaútočil poprvé (před šestou večer místního času), odvezl Matta Mellena. Ten lokální pobočce CNN, stanici WWMT, popsal Daltonovo chování následovně: „Byli jsme asi tak míli od mého domu, když mu někdo zavolal. Po tom telefonátu začal řídit zmatečně, projížděl stopky a trávníky (…), když jsme zastavili, vyskočil jsem a utíkal. On byl překvapivě klidný, já byl bez sebe.“

Střelba v ústavu plánovaného rodičovství v USA stála život tři lidi

Podle policie měl dvojnásobný otec Dalton vozit zákazníky i mezi jednotlivými střelbami, včetně té na parkovišti se čtyřmi oběťmi.  Krátce poté byl už ale (okolo půlnoci) zadržen policií. Ta v jeho autě našla poloautomatickou zbraň. Uber, jehož řidiči nesmějí vozit zbraně v autě, potvrdil, že Dalton prošel jejich bezpečnostní prověrkou.

Jason Dalton stane již dnes odpoledne před soudem. Policii nejvíc trápí absence zjevného motivu. Díky tomu, že na rozdíl od jiných takových incidentů tentokrát šílený střelec přežil, se třeba dočkáme nějakého vysvětlení.

Petra Tomanová


Klíčová slova: střelba, střelec, USA


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,080
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější