nahoru

Střelba v ústavu plánovaného rodičovství v USA stála život tři lidi

ČTK28. listopadu 2015 • 10:00
Po přestřelce v Colorado Springs zůstali tři mrtví
Po přestřelce v Colorado Springs zůstali tři mrtví
• foto: 
ČTK

Tři mrtvé a devět zraněných si podle nejnovější bilance vyžádala páteční střelba v ústavu plánovaného rodičovství v americkém městě Colorado Springs. Informovala o tom dnes agentura AP. Policistům se podařilo útočníka zadržet.

Napjatá situace v ústavu trvala několik hodin, během nichž se pacienti a zaměstnanci kliniky schovávali za stoly, aby je nezasáhly kulky. Oběťmi se stali jeden policista a dva civilisté. Mezi zraněnými je pět policistů a čtyři civilisté, kteří byli hospitalizováni a jsou mimo ohrožení života.

Ozbrojenec s puškou údajně také před budovou nastražil blíže neupřesněné "předměty", u nichž měla policie podezření, že by se mohlo jednat o výbušniny. Policisté nyní tyto předměty prověřují.

Zatím není jasný motiv činu útočníka, který svou akci zahájil kolem poledne místního času. Neví se také, zda byl útočník s ústavem plánovaného rodičovství nějak spojený. Kvůli útoku bylo uzavřeno místní nákupní středisko, jakož i blízké zdravotnické úřady.

Policisté nakonec vstoupili do kliniky a dokázali útočníka přesvědčit, aby se vzdal, napsala agentura Reuters. Podle policie neměl útočník komplice. Množství lidí policie z kliniky evakuovala.

Ústav plánovaného rodičovství v Colorado Springs nabízí ženám možnost podstoupit potrat, poskytuje vyšetření při podezření na pohlavně přenosné choroby, vyšetření pro těhotné a další služby.

Potraty jsou v Coloradu, podobně jako ve většině ostatních částí USA, kontroverzní záležitostí. Klinika v Colorado Springs byla v minulosti terčem opakovaných protestů, napsala agentura Reuters.

Colorado Springs leží sto kilometrů jižně od Denveru, kde bylo v roce 2012 zastřeleno v kině 12 lidí a dalších několik desítek jich bylo zraněno. Pachatele Jamese Holmese poslal letos soud na doživotí do vězení.

ČTK


Klíčová slova: colorado, USA, strelbaDiskuse ke článku