nahoru

Další výsledky amerických primárek: Trump vyhrál v Jižní Karolíně, Clintonová v Nevadě. Bush vzdává

Tereza Stonišová, ČTK 21. února 2016 • 09:00
Donald Trump
Donald Trump
• foto: 
www.donaldjtrump.com

Devětašedesátiletý Trump po sečtení 99 procent okrsků vedl v Jižní Karolíně se ziskem 32,5 procenta hlasů před floridským senátorem Markem Rubiem, který si připsal 22,5 procenta hlasů, a texaským senátorem Tedem Cruzem, kterého podpořilo 22,3 procenta voličů.

Miliardář Donald Trump jasně zvítězil v sobotních republikánských primárkách v Jižní Karolíně a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová ohlásila své vítězství v nominačním souboji Demokratické strany v Nevadě. Oba politici si tak upevnili postavení favoritů ve svých stranách v boji o Bílý dům. Republikánský kandidát Jeb Bush po neúspěchu v sobotních primárních volbách oznámil, že se rozhodl ze souboje o prezidentskou nominaci odstoupit.

Pro Trumpa je to již druhé vítězství v primárkách; to první zaznamenal ve státě New Hampshire. Pouze v Iowě skončil druhý za Cruzem. Vzhledem k vedení v průzkumech ve 13 státech, kde budou republikáni hlasovat v průběhu takzvaného volebního superúterý 1. března, je Trump na dobré cestě získat republikánskou nominaci, napsala agentura Reuters.

V demokratickém táboře porazila Clintonová v nominačním klání v Nevadě Bernieho Sanderse. Po sečtení 90 okrsků měla přes 52 procent hlasů, zatímco její soupeř necelých 48 procent.

Sanders to ale označil za dobrý výsledek. Jako kandidát, který podle Clintonové má podporu pouze bělošských voličů, měl být v Nevadě - státě s velkým zastoupením menšin - outsiderem. V průzkumech během roku zde ztrácel na Clintonovou 40 procent hlasů, ale při hlasování se na ni téměř dotáhl.

Republikánský kandidát Jeb Bush boj o Bílý dům vzdal. Bushovi se nedařilo v New Hampshiru ani v Iowě a úspěšný nebyl také v Jižní Karolíně, kde skončil na čtvrtém místě. Jižní Karolína byla jednou z posledních šancí syna a bratra bývalých amerických prezidentů. Právě dobrá pověst Bushovy rodiny v Jižní Karolíně, kde je chlebodárcem mnoha občanů americká armáda, mu dávala jisté naděje. Ty se ale nenaplnily.

Tereza Stonišová, ČTK


Klíčová slova: USA, Clintonová, primárky, TrumpDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.