Rusko by rádo ještě přitvrdilo proti gayům, poslanci diskutovali další antihomosexuální zákon | Reflex.cz
nahoru

Rusko by rádo ještě přitvrdilo proti gayům, poslanci diskutovali další antihomosexuální zákon

ČTK, Tereza Stonišová20. února 2016 • 11:00
homosexuálové
homosexuálové
• foto: 
Profimedia.cz

Ruští poslanci dnes debatovali o sporném návrhu zákona, který chce trestat pokutou či až patnáctidenním vězením osoby otevřeně deklarující svou homosexualitu. Zákon má v současné verzi jen malou šanci na schválení, ústavní výbor parlamentu ho již odmítl s tím, že není možné trestat něco, co není právně definováno jako trestný čin. Homosexualita v Rusku trestná není, avšak někteří poslanci dali najevo, že text zákona přepracují, uvedla agentura AFP.

Návrh zákona předložili dva komunističtí poslanci. Hovoří se v něm o pokutě až 5000 rublů (1600 Kč) za "veřejný projev netradičních sexuálních vztahů". Až 15 dní vězení by mělo hrozit osobě, která se otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci a působí ve vzdělávacích institucích či v institucích spojených s uměním nebo prací s mládeží.

U nás v Evropě homosexuály nezabíjíme. Videoblog JXD
Jiří X. Doležal 26. ledna 2016 • 18:08

U nás v Evropě homosexuály nezabíjíme. Videoblog JXD

Rusko v červnu 2013 schválilo kontroverzní zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží a stalo se kvůli tomu terčem kritiky zejména na Západě. Podle některých poslanců je ale potřeba ještě nový zákon, protože ten původní "není dostatečně efektivní".

Lesby vydělávají víc než jiné ženy, ale gayové méně než heterosexuální muži

Jeden z navrhovatelů nového zákona, komunistický poslanec Ivan Nikitčuk dnes v parlamentu uvedl, že obdržel stovky vzkazů, ve kterých lidé zákonu vyjadřují podporu. Nikitčuk ve svém projevu odsoudil "agresivní propagandu západní kultury a netradičních hodnot" a homosexualitu nazval obrovskou hrozbou pro společnost. Návrh zákona přitom nedefinuje, co to jsou netradiční sexuální vztahy, podle Nikitčuka jde o vztahy mezi dospělými muži, zatímco tradiční vztahy jsou mezi mužem a ženou.

 

Britská kontrarozvědka je k LGBT zaměstnancům nejvíc friendly

Zákon podpořil i poslanec Viktor Šudegov ze strany Spravedlivé Rusko. Podle něj by homosexuálové měli mít zákaz pracovat například ve školství. "Ať Západ shnije," řekl během svého proslovu. "Sami se zničí zevnitř a my přežijeme, my musíme přežít, proto podporuji tento zákon," dodal.

ČTK, Tereza Stonišová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější