Víc než polovina medvídků koala trpí chlamydiemi | Reflex.cz
nahoru

Víc než polovina medvídků koala trpí chlamydiemi

pet11. února 2016 • 14:09
 Víc než polovina medvídků koala trpí chlamydiemi
foto: Robyn Cox, CC BY-SA 2.0

Sexuálně přenosná bakterie ohrožuje už tak ohroženého ikonického australského vačnatce. Desítky tisíc mazlivě vypadajících medvídků pomalu zabíjí infekce způsobující slepotu, neplodnost a „špinavý ocas“ – bolestivý zánět močových cest.

David Wilson, profesor infekčních chorob z Burnetova institutu v Melbourne, potvrzuje, že zhruba padesát procent koal napříč Austrálií je nakaženo. Upozorňuje ale, že v „uzavřených populacích to může být až 80 %“.  Infekce napadá všechny jedince – samce, samice i mláďata – a není mnoho způsobů, jak medvídkům pomoci. I když se nemoc dá obyčejně léčit antibiotiky, u koal, které mají ve střevech obrovské množství bakterií pomáhajících trávit eukalyptové listy, není možno je bezpečně použít.

Američan zaplatil ve fast-foodu aligátorem. Přišili mu ozbrojený útok

Koaly jsou ohroženým druhem již od počátku 20. století, kdy byly téměř vyhubeny lovci kožešin. Dnes pro ně nebezpečí představují hlavně psi, auta a odlesňování. Chlamydie společně s retrovirem (podobným HIV) se tak přidávají na už tak hrozivý seznam. V posledních 20 letech počet koal ve státě Queensland klesl o 40 % a v Novém Jižním Walesu o 33 %.
V beznadějně vypadající situaci přišel profesor Wilson s kontroverzním nápadem, jak koalám pomoci: „Populace klesá, paradoxně ji můžeme zvýšit tím, že některé jedince zabijeme. Takhle přenášejí infekci, trpí a jsou ve fázi, kdy by ani bezpečná antibiotika nepomohla.“ Vybití některých nakažených jedinců by prý mohlo přinést kompletní rozluštění koalího genomu, což by mělo pomoci k vyvinutí účinnější vakcíny, na které se již pracuje, a zastavení šíření bacilu.
Wilson je přesvědčen, že poznatky z výzkumu koalích chlamydií by mohly pomoci u člověčí verze – vývinu účinné vakcíny a poznání, jak chlamydie ovlivňují mužskou plodnost.

pet
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější