Babiš poslanci Kortemu mával transparentem za zády a předsedající s úsměvem ignoroval.

Babiš poslanci Kortemu mával transparentem za zády a předsedající s úsměvem ignoroval. Zdroj: PSP ČR

Babiš, chléb a hry
Babiš, chléb a hry
Babiš, chléb a hry
Andrej Babiš rozdává koblihy
Ilustrační snímek
5
Fotogalerie

Babišův plán na zlevnění piva koalice nepodporuje

Překvapivý návrh vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) na snížení daně z přidané hodnoty se u koaličních partnerů nesetkal se vstřícnou reakcí. Premiér Bohuslav Sobotka jej označil za marketingový tah a odmítavý postoj zaujali i lidovci. Sněmovní opozice návrh považuje za populistický.

Plán na snížení DPH u točeného piva ze současných 21 na deset procent prezentoval Babiš ve čtvrtek večer. Návrh souvisí s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb. Doprovodná předloha totiž počítá se snížením DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo kompenzovat tuto výhodu hospodám, které jídlo nenabízejí.

U politických stran má návrh podporu v hnutí ANO, jehož je Babiš předsedou. Zástupci hnutí dnes přišli na tiskovou konferenci s transparentem, na kterém byl obrázek půllitru s nápisem "EET levnější pivo".

Reakce koaličních partnerů jsou ale zdrženlivé. "Myslím, že ministr Babiš s tím přišel ve snaze marketingově podpořit otázku zavedení elektronické evidence tržeb," řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie je podle něj připravena s koaličními partnery jednat o snižování DPH. Před pivem ale upřednostňuje zlevnění základních potravin. Sobotka zároveň upozornil, že snížení ceny piva by šlo proti plánu vlády omezovat spotřebu alkoholických nápojů.

Místopředseda vládních lidovců Jan Bartošek rovnou řekl, že KDU-ČSL Babišův návrh nepodpoří. "Pan ministr financí si musí vybrat. Jestli chce víc rozdávat a k tomu snižovat daně, to mi jde proti sobě," dodal.

Proti snížení DPH u točeného piva se staví pravicová opozice. Lídr TOP 09 Miroslav Kalousek tvrdí, že populisté "vyzobávají" jednotlivé položky bez ekonomického a spotřebitelského významu a jen tím otvírají dveře daňovým únikům a komplikují účetnictví. Kritikou nešetřil ani předseda ODS Petr Fiala.

Babiš dnes upřesnil, že snížením daně by stát přišel asi o 160 milionů korun ročně. Zároveň odmítl, že by zařazení sudového piva do snížené sazby DPH bylo v rozporu s právem EU.

Odborník na nepřímé daně ze společnosti PwC ČR Martin Diviš ČTK řekl, že směrnice EU o DPH neumožňuje uvalení snížené sazby na pivo prodávané jako samostatné zboží. "Lze však využít možnosti snížit sazbu u restauračních služeb, a tím i na pivo poskytnuté v rámci takové služby. Pokud chce ministerstvo docílit sazby deset procent u točeného piva, bude muset restaurační služby rozdělit na ty 'pivní' a ostatní," uvedl Diviš.

Z této změny však budou profitovat pouze provozovatelé restaurací, kteří jsou plátci DPH, upozornil Diviš. "Naopak, pro menší restauratéry, kteří doposud plátci DPH nejsou, bude tato změna představovat zhoršení jejich konkurenceschopnosti," dodal.

Snížení daně u sudového piva by přivítal Český svaz pivovarů a sladoven. "My snížení DPH chápeme především jako jednu z možností na vytvoření finančního prostoru na zvládnutí legislativních změn pro hospodské," řekl ČTK předseda svazu František Šámal. Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně by točené pivo mohlo zlevnit, rozhodně ale ne o celou výši rozdílu.

Výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Jaroslav Burkart naopak považuje Babišův plán za populismus. "Pro nás je to celkem šokující. Podle nás nemůže ministr financí jednu kategorii lihovin zvýhodnit před ostatními," dodal Burkart.

Jednoznačně proti snížení DPH u piva je národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který v případě schválení návrhu zváží setrvání ve funkci. "Byli bychom jediní, kteří navzdory celoevropskému trendu podporují zvyšování konzumace alkoholu. Věřím, že o takové prvenství nestojíme," řekl Vobořil ČTK.