nahoru

Bombu do ruského letadla v Šarmu dal prý mechanik, bratranec džihádisty z IS

ČTK 29. ledna 2016 • 12:53
Trosky ruského letadla, které se zřítilo na Sinajském poloostrově
Trosky ruského letadla, které se zřítilo na Sinajském poloostrově
• foto: 
ČTK

Hlavním podezřelým z loňského pumového útoku na ruské letadlo, které se zřítilo na Sinajském poloostrově, je prý bratranec muže, který bojuje v řadách radikální organizace Islámský stát v Sýrii. Za teroristický útok loňský čin označila většina zemí včetně Ruska, zatímco Egypt dosud tvrdil, že pro tuto hypotézu neexistují důkazy. Při tragédii tehdy zemřelo 224 lidí.

Egypťané podezírají muže, který pracoval jako mechanik u společnosti EgyptAir a je bratrancem jednoho z příslušníků IS. Zřejmě on umístil bombu na palubu letadla, které startovalo z letoviska Šarm aš-Šajch, uvedla s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování agentura Reuters.

Egyptské ministerstvo vnitra tvrdí, že zatím nebyl nikdo zatčen, a společnost EgyptAir popřela, že podezření směřuje k některému z jejích zaměstnanců. Reuters s odkazem na zdroje uvedl, že mechanik byl zadržen a spolu s ním i dva policisté, kteří pracovali na letišti, stejně jako zaměstnanec, který odbavoval zavazadla.

"Když v IS zjistili, že jeden z jejich členů má příbuzného zaměstnaného na letišti, dodali bombu do jeho příruční tašky. Řekli mu, ať se na nic neptá a odnese to do letadla," citoval Reuters svůj zdroj. Hnutí Islámský stát se k útoku spáchanému loni 31. října už dříve přihlásilo.

Dva policisté údajně záměrně "přehlédli" manipulaci při kontrole, ale stále je prý ještě možné, že jenom nedělali svou práci dostatečně pečlivě. Proti nikomu ze čtveřice zadržených zatím údajně nebylo vzneseno obvinění, tvrdí zdroj.

Egypt po katastrofě znásobil bezpečnostní opatření na letištích, i tak ale čelí odlivu turistů. Přiznání, že ruský airbus zničila bomba, by pro Egypt znamenalo vyplatit odškodné pozůstalým.

Společnost EgyptAir oznámila, že prověřila všechny své zaměstnance a jejich rodinné vazby a že všichni jsou bezúhonní. "Nedovolujeme pracovat na letišti lidem, kteří projevují sympatie k radikálům," sdělil zástupce letecké společnosti. Ministerstvo vnitra zopakovalo, že stále čeká na výsledky vyšetřování.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl, že nemůže potvrdit ani vyvrátit zprávy o údajné identifikaci osob, které jsou za atentát zodpovědné. Odkázal novináře na bezpečnostní službu.

Server LifeNews tento týden napsal, že podezřelých je šest a že v Egyptě se po nich pátrá. Jedním z nich je prý zaměstnanec letiště v Šarm aš-Šajchu, který bombu na palubu dopravil. Hned po útoku ale prý z Egypta odjel a jeho stopa mizí v Turecku.

ČTK


Klíčová slova: terorismus, Egypt, islámský státDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.