nahoru

Francie zabila nevinné, tvrdí rodiny džihádistů. Chtějí soud

ref22. ledna 2016 • 20:00
Francie zabila nevinné, tvrdí rodiny džihádistů. Chtějí soud
foto: ČTK

Jedna žena a jeden muž, v nedávné době zastřelení francouzskou policií. V prvním případě jde o Hasnu Aitboulahcen, mladou ženu, jež sehrála důležitou úlohu v dění po listopadové sérii atentátů v Paříži, která si vyžádala 130 obětí. V druhém případě o muže zastřeleného před dvěma týdny při pokusu proniknout na policejní stanici. Rodiny obou se domnívají, že jejich blízcí zemřeli neoprávněně. A rozhodly se Francii žalovat.

Šestadvacetiletá Hasna Aitboulahcenová byla sestřenicí Abdelhamida Abaaouda, údajného strůjce atentátů v Paříži z listopadu minulého roku. Podle zjištění policie to byla právě ona, kdo po útocích našel a pronajal na pařížském předměstí Saint Denis byt, který se stal pro jejího bratrance úkrytem. A právě v něm ji i s Abaaoudem zabila policie.

Hasnina rodina ale verzi o aktivní úloze ženy nevěří. „Hasna byla nevinná oběť,“ vzkazují ústy svého právníka Fabiena Ndoumou. „Byla pod tlakem svého bratrance, vyhrožoval, že zabije její rodinu a děti jejích přátel."

„Všem přineste salát!“ Názor, že západní civilizace je slabá a v krizi, je absolutní …

Uznání omylu ze strany francouzské policie požaduje soudní cestou i rodina Tareka Belgacema. Muž byl zastřelen před policejní stanicí v Paříži letos 7. ledna, v den výročí útoků na redakci Charlie Hebdo. K policejní stanici se blížil se sekáčkem na maso v ruce, napodobeninou sebevražedné výbušné vesty a provoláváním "Alláhu akbar".

Když vaše sladká, inteligentní a mírumilovná dcera jede do Sýrie a vezme si džihádistu

Když neuposlechl výzvy k zastavení, policie zahájila palbu. U těla pak údajně našla ručně psaný dopis, jímž se hlásí k příslušnosti k Islámskému státu. Tato verze je ale podle otce zastřeleného více než sporná: „Tarek byl normální hodný člověk, jako řada jiných mladých lidí,“ citoval ho The Local. A bratranec tvrdí, že mu dopis policie podstrčila, aby zamaskovala svou chybu.

ref


Klíčová slova: atentátník, atentát, džihádista


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější