nahoru

Obama Evropu ignoruje. Jen se mu hodí ke srovnání, že si USA a on vedou dobře

Martin Valeš14. ledna 2016 • 18:15
Klíčové ponaučení z Evropy: Amerika ist wunderbar.
Klíčové ponaučení z Evropy: Amerika ist wunderbar.
• foto: 
Bílý dům

Už než se vůbec stal prezident, vzbudil Barack Obama ohromnou popularitu také u Evropanů. Vypadalo to, že s ním v Bílém domě se bude nejen západní svět pěkně kamarádit a všude bude krásně. Jenže v posledních letech se ukazuje, že Evropa Američany zas tak nezajímá, lepší byznys beztak udělají v Asii. Obama se možná snažil působit jako velký přítel Evropy, ale teď, v posledním roce svého působení, se jasně ukazuje, že Evropa prostě není prioritou - znát je to třeba z jeho posledního projevu o stavu unie, ale také z plánu zahraničních cest.

Evropská mutace renomovaného serveru Politico přišla s jednoduchou statistikou. I když se starý kontinent potýká s bezprecedentní migrační krizí, která rezonuje i za Atlantikem, a i když na terorismus Američané také hodně slyší, Evropu nezmiňuje v hodinovém projevu jedinkrát (Asii dvakrát, Afriku třikrát, Čínu jednou). A ani Paříž či Francii - jen sedmkrát obecně terorismus/teroristy. Plus tedy další hrozbu na kraji Evropy - dvakrát zazněla Ukrajina a jednou Rusko. Dotkl se i pacifické smlouvy o volném obchodu (TPP), kterou zbývá prakticky jen podepsat, zatímco obdobu s EU (TIPP) projev ignoroval, poněvadž je kompromis v nedohlednu.

To vše není jen libovůle jednoho politika, jakkoliv už vlastně nejde do dalších voleb a mohl by mluvit svobodněji, říkat třeba důležité, ovšem nepopulární věci. Jenže pořád mu jde o úspěch Demokratické strany a potřebuje alespoň nepřímo pomoci Hilary Clintonové, potažmo některému jejímu partajnímu přemožiteli. Musel tedy vychválit svých osm let u vlády nejen kvůli svému egu, ale i s tímto ohledem.

Evropa otloukánkem

A podobná logika je znát i z plánů posledních Obamových prezidentských cest. Poslední rok se prezidenti často věnují zahraniční politice, neboť tam mu ještě tolik nešlapou na paty jeho případní nástupci.

Regulace zbraní: Co neprosadil Obama přes Kongres, zaplatil miliardář Bloomberg

“Prezident se bude snažit završit své úspěchy v zahraničněpolitické agendě, včetně naplňování dohody s Íránem, ratifikace TPP, realizace pařížské dohody o klimatu či snahy zajistit, aby se normalizace s Kubou už nezvrátila,” vypočítává Benjamin J. Rhodes z Obamova týmu bezpečnostních poradců.

Air Force One.zavítá například do Japonska na zasedání G7 a do Číny na G20, k oběma cestám se jistě přidají návštěvy dalších zemí regionu.

Air Force One bude mít letos napilno.Air Force One bude mít letos napilno.

Evropa je v seznamu také dvakrát. Nejprve koncem dubna, kdy Obama zaletí do Hannoveru na slavný technologický veletrh.

Prezidentova účast má podle Bílého domu předvést americké inovace a lákat investice. A když už tam bude, setká se tedy i s Angelou Merkelovou.

Podruhé pak Atlantik překročí kvůli červencovému summitu NATO ve Varšavě. To vše už bude v době, kdy američtí voliči budou napjatě sledovat klání v primárkách, respektive v předvolební kampani.

Šejkové s kvalitní žurnalistikou v USA neuspěli. Americká Jazeera končí

“Evropské cesty neslouží pouze k dosažení diplomatických cílů vlády, ale také aby zdůraznily, jak si Spojené státy vedou dobře, v porovnání s Evropou, která se roky utápí v hospodářských potížích a uprchlické krizi,” konstatují New York Times.

“Když Obama jede do ciziny, ukáže se, jak dobře si vlastně Spojené státy vedou a kolik lidí má prezidenta v oblibě,” dodává Tommy Vietor, který pro Obamu dříve pracoval v Národní bezpečnostní radě. “Je to explicitní protiútok vůči dojmům, že je Amerika v úpadku či že on je nepopulární.”Klíčová slova: Obama, usaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,450
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější