nahoru

Na Štědrý den kolem Země proletí dvoukilometrový asteroid

ČTK 18. prosince 2015 • 15:45
• foto: 
Profimedia.cz

Na Štědrý den proletí kolem zeměkoule asteroid o délce zhruba dvou kilometrů, a to ve vzdálenosti 28krát větší, než je Země od Měsíce. Podle astronomických měřítek jen "těsně" mine Zemi, ale ve skutečnosti pro ni nepředstavuje sebemenší ohrožení.

Naposledy kolem planety letěla kometa, a to 31. října, na svátek Halloweenu. Těleso bylo vzdáleno 500.000 kilometrů, tedy 1,3 vzdálenosti Země od Měsíce.

"Můžeme očekávat zhruba každý rok několik těles v této velikosti a vzdálenosti," řekl agentuře AFP ředitel observatoře Armagh v Severním Irsku Mark E. Bailey.

Vánoční asteroid dostal název 2003 SD220, protože byl objeven v roce 2003. "Nepatří na náš seznam nebezpečných těles," řekla astronomka z pařížské observatoře Maria-Antonietta Barucciová. "Neexistuje žádné nebezpečí, můžeme být klidní, uvolnění a užít si Vánoce," dodala výzkumnice z francouzského Národního výzkumného centra CNRS.

Další očekávaný průlet asteroidu v blízkosti Země se uskuteční v roce 2029. Asteroid Apophis proletí ve vzdálenosti desetkrát menší, než jsou od sebe Země a Měsíc, tedy asi kolem 30.000 kilometrů. "Ale ani ten nebude tak nebezpečný," uvedla Barucciová.

Kolize mezi Zemí a kosmickými tělesy delšími než kilometr se stávají zhruba jednou za 100.000 let. Před 65 miliony let byl asteroid, který způsobil zánik dinosaurů a dokonce 75 procent všech známých forem života, desetkrát větší než 2003 SD220," řekl Bailey.

Odborníci stále opakují, že v nadcházejících letech není známo nebezpečí blížící se kolize mezi Zemí a asteroidem. Vyloučit do budoucna se to ale nedá. Vše záleží na sledování a zjišťování pohybu kosmických těles. A také na vývoji technologie, která by umožnila odkloněním či zničením komety nebo asteroidu hrozící srážce zabránit.

ČTK


Klíčová slova: vesmír, asteroidDiskuse ke článku