nahoru

Soud s křišťálovou princeznou. Fiona Swarovski údajně ukradla peníze na charitu

Mav 18. prosince 2015 • 09:30
Fiona dělá firmě Swarovski pořád nějakou ostudu.
Fiona dělá firmě Swarovski pořád nějakou ostudu.
• foto: 
profimedia

Dědička známého rakouského výrobce broušeného skla Fiona Swarovski je známá podporováním zvířátek, někdy až nekritickým způsobem. Teď ale čelí obvinění, že si nechala peníze, které inkasovala v rámci zvířecí charity.

Když se jednou chtěla postarat o zatoulané koťátko, neváhala kvůli němu najmout soukromý tryskáč, aby doletěla pět set kilometrů za věhlasným veterinářem. I tím si vysloužila jmenování ambasadorkou pro vídeňský ples pro zvířata a úkol shánět peníze od dárců. Mezi nimi také od rodinné křišťálové firmy - ta slíbila napřed padesát tisíc eur, a pak ještě pětadvacet. Tu druhou částku už organizátoři neobdrželi, nebo to alespoň soudu tvrdí. A žádají přinejmenším vysvětlení a náhradu za poškozenou pověst, píše The Local.

A dobrou pověst nedělá ani rodinné firmě. Mluvčí, bratranec Markus Langes-Swarovski, ji chtěl donutit, ať jméno Swarovski nepoužívá, když je vdaná. To proto, že kazila reputaci - například během krize drze doporučovala lidem v tísni, že se jejich dluhy vyřeší, když budou na svých balkonech pěstovat salát. A dobrý dojem neudělala, ani když ji paparazzi nachytali, jak těhotná kouří a opaluje se nahatá.

Firmu Swarovski založil Daniel Swartz (později se přejmenoval na Swarovski), rodák od Jablonce slovenského původu; roku 1892 si po setkání s Františkem Křižíkem nechal patentovat elektrický brousící stroj na sklo. Firma ovšem vznikla v Tyrolsku, kde díky řece byla dostupná elektřina.

Mav


Klíčová slova: charita, RakouskoDiskuse ke článku