nahoru

Peking opět trápí znečištění ovzduší, situace je kritická

Tereza Stonišová, ČTK 8. prosince 2015 • 16:00
Peking opět trápí znečištění ovzduší, situace je kritická
foto: Twitter

Čínská metropole Peking má dlouhodobě problémy se znečištěním ovzduší. Snímky, které lidé z Pekingu posílají, ukazují, že situace je již opravdu vážná. Lidé prakticky nemohou vyjít ven bez roušky, venkovní aktivity město ruší a lidé často raději nevycházejí z domovů. Viditelnost ve městě je pouhých dvě stě metrů. Už od pondělí je v zemi vyhlášen nejvyšší, tzv. červený stupeň pohotovosti.

Město původně vyhlásilo oranžový, tedy druhý stupeň, ale během dne jej zvýšilo.V Pekingu byl vyhlášen oranžový stupeň už minulý týden, kdy musely stovky továren zastavit provoz a staveniště dostala příkaz přerušit veškeré práce, při nichž se zvedá prach.

Nyní po vyhlášení červeného stupně vláda ve svém prohlášení nařizuje zastavení venkovních stavebních prací a uzavření škol.

Podle dnešních údajů dosáhla hustota prachových mikročástic 300 mikrogramů na metr krychlový, přičemž Světová zdravotnická organizace považuje za maximální bezpečné množství 25 mikrogramů.

Smog převážně vzniká ze zplodin automobilů a spalování uhlí při zimním vytápění domů a bytů. Časté znečištění ovzduší patří mezi hlavní zdroje nespokojenosti čínské veřejnosti s komunistickou vládou země.

Čína už představila plány na šedesátiprocentní snížení hlavních znečišťujících látek do roku 2020. Analytici nicméně míní, že toto oznámení mělo spíše ukonejšit hněv veřejnosti než přispět k řešení emisí skleníkových plynů.

 

 

 

Tereza Stonišová, ČTK


Klíčová slova: Čína, Peking, znečištěníDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře