nahoru

Islámský stát: Česko je v koalici ďáblů. Premiér Sobotka varuje před podceněním situace

ČTK 25. listopadu 2015 • 22:08
Bojovníci IS
Bojovníci IS
• foto: 
ČTK/ZUMA/Ho

Prohlášení Islámského státu, který prý zařadil Česko mezi své úhlavní nepřátele v "koalici ďáblů", není možné podcenit, soudí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tajné služby mu budou věnovat odpovídající pozornost, napsal dnes ČTK. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) propagandistické video označil za dosud nejviditelnější výpad teroristů vůči Česku. "Jsme v dobrém klubu," reagoval zprávu o videu Islámského státu podle svého mluvčího prezident Miloš Zeman.

"Česká republika je už několik let součástí mezinárodní koalice, která aktivně bojuje proti Islámskému státu. Není důvod se divit, že si toho islamističtí radikálové všimli," uvedl ministerský předseda. "Nic nesmíme podcenit, včetně tohoto prohlášení. Policie a tajné služby mu budou věnovat odpovídající pozornost," dodal.

Bezpečnostní informační služba (BIS) je podle svého mluvčího Jana Šuberta na možná rizika připravena už řadu let. "Náš pracovní režim je dlouhodobě nastaven na vysoký stupeň pozornosti. Uděláme maximum, abychom náš stát uchránili před nebezpečím teroristického útoku. Potenciální riziko si velmi dobře uvědomujeme už pěknou řádku let," řekl Šubert ČTK. Hrozba podle něj vyplývá zejména ze spojenectví Česka s NATO a členství v mezinárodní protiteroristické koalici.

Podle Chovance není na prohlášení nic překvapivého. "Jsme na seznamu nejvyspělejších zemí světa, kterým fanatičtí teroristé vyhlásili válku už dávno. Jsem přesvědčen, že tuto válku vyhrajeme. Naše bezpečnostní opatření zůstávají i nadále posílená," uvedl.

Za překvapivé nepovažuje prohlášení ani vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Česko hájící demokracii a svobodu je podle něj samozřejmě v přísném rozporu s touto teroristickou skupinou. Bělobrádek navrhl Sobotkovi, aby kvůli videu svolal bezpečnostní radu státu. Za to se postavil i ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V sobotu se kvůli bezpečnostní situaci mimořádně sejde celá vláda.

"Představitelé tzv. Islámského státu sami říkají, že nejméně polovina jejich tažení proti nám je mediální kampaň. Teď si užívají své pochybné čerstvé popularity a snaží se zasáhnout co nejdál a vydržet co nejdéle. Připadá mi, že dokonce i reagovat na jejich velkohubé filmové klipy je chyba," poznamenal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Extremisté ve videu vyhrožují odvetnými opatřeními alianci 60 zemí - včetně ČR - jejichž vlajky se v záznamu objevují. Snímek, jehož pravost se stále ověřuje, zveřejnil panarabský deník Al-Haját a po něm jej převzaly západní weby.

ČTK


Klíčová slova: islámský stát, terorismus, sobotkaDiskuse ke článku