nahoru

Komise pro etiku FIFA chce doživotně vyloučit z fotbalu Michela Platiniho

ČTK, ref, ref25. listopadu 2015 • 09:00
• foto: 
Ľubomír Kotrha

Bývalá fotbalová hvězda a předseda evropské fotbalové federace Michel Platini má větší problém, než se zdálo. Kvůli přijetí podezřelé platby mu hrozí doživotní zákaz působení ve fotbale, pokud si své prosadí Komise pro etiku světové fotbalové asociate FIFA.

Zatím není jasné, zda vyšetřovatelé požadují stejný postih i pro dosluhujícího předsedu FIFA Seppa Blattera, jenž má stejně jako Platini v současnosti pozastaven výkon funkce na 90 dnů. Německý deník Die Welt nicméně s odvoláním na zdroj z FIFA uvedl, že doživotí hrozí i švýcarskému funkcionáři.

Podle informací listu na doživotní zákaz dojde v případě, že bude jeho jednání vyhodnoceno jako korupční. Pokud dospěje komise k závěru, že v kauze šlo o konflikt zájmů a padělání dokumentů, měl by následovat desetiletý distanc.

Soudce etické komise FIFA Hans-Joachim Eckert kauzu formálně otevřel v pondělí s tím, že definitivní verdikt padne zřejmě v prosinci. Původně se očekávalo, že Platini s Blatterem dostanou maximálně sedmiletý distanc, pokud se jejich vina v korupční kauze potvrdí.

Oba činovníci mají od října pozastavenou činnost kvůli tomu, že Platini v roce 2011 přijal od Blattera dva miliony švýcarských franků, údajně za práci v roli jeho poradce v letech 1999 až 2002. Neexistuje o tom ale žádný doklad a oba funkcionáři tvrdí, že mezi sebou měli ústní dohodu.

Proti suspendaci podali oba odvolání, to však odvolací komise FIFA v minulém týdnu zamítla. Bývalý francouzský reprezentant a trojnásobný držitel Zlatého míče Platini, který byl favoritem na post předsedy FIFA po Blatterovi, se proto obrátil na Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne.

ČTK, ref, ref
Diskuse ke článku