nahoru

Karikatury Charlie Hebdo si utahují z havárie na Sinaji, Rusové se bouří

ČTK 6. listopadu 2015 • 10:00
Charlie Hebdo si vzal na mušku havárii ruského letadla na Sinaji
Charlie Hebdo si vzal na mušku havárii ruského letadla na Sinaji
• foto: 
Archív

Pobouření v Rusku vyvolaly karikatury francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, které si vzaly na mušku nedávnou katastrofu ruského civilního letadla v Egyptě s 224 oběťmi na životech. Jeden z obrázků žertuje o nebezpečnosti ruských nízkonákladových aerolinek, na druhém trosky a těla padající z oblohy na vousatého ozbrojence provází poznámka o zintenzivnění ruských náletů na islamisty.

"Kde jsou karikatury masakru jejich redakce? Nějak si je nepamatuji," poznamenal na Twitteru jeden z Rusů v narážce na masakr, kdy na počátku roku dva teroristé postříleli deset lidí v pařížské redakci Charlie Hebdo, včetně šéfredaktora, jakož i dva policisty. "Škoda, že je tehdy všechny nedorazili. Tohle překračuje všechny meze," napsal druhý.

Nevoli vyjádřila i mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. "Je ještě někdo Charlie?" zeptala se na Facebooku v narážce na lednovou vlnu solidarity se zmasakrovanou redakcí pod heslem Je suis Charlie (Jsem Charlie).

Místopředseda dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy, označil karikatury za cynické a vyzval francouzskou veřejnost, aby zareagovala.

"Tyto karikatury nejsou v podstatě satira, ale špinavý posměch. Lze je označit jedině za donebevolající cynismus," řekl agentuře Interfax první místopředseda dumy Ivan Melnikov z řad opozičních komunistů. Názor by však podle něj mělo vyjádřit především francouzské veřejné mínění a Rusové by neměli zobecňovat a vztahovat svůj názor na celou západní Evropu.

Žurnalistika by se podle Melnikova měla opírat o jasné morální normy: "Pokud to nedělá, stává se něčím jiným, než žurnalistikou," zdůraznil.

Charlie Hebdo je znám svým provokativním počínáním a nonkonformismem.

Ruské letectvo zintenzivňuje bombardováníRuské letectvo zintenzivňuje bombardováníFoto Archív

Nebezpečí ruských nízkonákladových společností. Měl jsem vzít Air KokainNebezpečí ruských nízkonákladových společností. Měl jsem vzít Air KokainFoto Archív

ČTK


Klíčová slova: letadlo, Rusko, charlie hebdoDiskuse ke článku