nahoru

Video Islámského státu má dokazovat sestřelení ruského Airbusu

bar 31. října 2015 • 16:58
Údajný výbuch ruského airbusu nad Sinají
Údajný výbuch ruského airbusu nad Sinají
• foto: 
youtube.com

Islámský stát zveřejnil video, které má dokazovat, že jeho bojovníci na Sinajském poloostrově sestřelili ruský airbus s 224 lidmi na palubě. Podle odborníků je to velmi nepravděpodobné.

 Islámský stát se už během dne přihlásil k odpovědnosti za zničení letadla. Egyptské úřady ale zatím teroristický útok vylučují, katastrofu prý způsobily technické problémy, které pilot během poslední konverzace se zemí zmiňoval. Schopnost Islámského státu sestřelit letadlo zpochybňují i letečtí odborníci.

Údajné sestřelení ruského airbusu nad SinajíVIDEO youtube.com

Na propagandistické stránce IS bylo zveřejněno prohlášení, podle něhož za zřícením letounu stojí bojovníci IS. “Bojovníkům IS se podařilo sestřelit nad Sinajskou provincií ruské letadlo , které neslo přes 220 ruských křižáků. Všichni byli zabiti, díky Bohu.“

IS neupřesňuje, jak k tomu mělo dojít. Video, které se šíří mezi příznivci IS, ukazuje výbuch letícího letadla, které se poté v kouři řítí k zemi. Podle odborníků jde ale o jasný falzifikát.

Podle BBC mají bojovníci sinajské islamistické skupiny Ansar Beit al-Maqdis, která se hlásí k Islámskému státu, protiletecké rakety odpalované z ramene, ty však nejsou schopné zasáhnout letadlo ve výšce skoro 10  kilometrů.

 

 

bar
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.