nahoru

Číňané mají propagační video na novou pětiletku. Jako by tvůrci byli na drogách

Daniel Baret 29. října 2015 • 09:20
Číňané mají propagační video na novou pětiletku. Jako by tvůrci byli na drogách
foto: youtube.com

Čínská vláda vypustila nové video, kterým chce anglofonní veřejnosti přiblížit novou pětiletku, do které brzo Čína vstoupí. Video je animované a jde o propagandistickou píseň, která vysvětluje cíle a výhody pětiletého plánování.

Video je na tradičně konzervativní čínský režim odvážné - svou vizuální i textovou stránkou připomíná psychedelická díla, za které by se nemuseli stydět ani umělci v 60. letech, kteří tvořili po vlivem LSD. Takže jeho shlédnutí může být zajímavé i pro toho, kdo nemluví anglicky – už jen proto, aby mohl porovnat styl dnešních komunistických propagandistů s tím, jak postupovali v dobách komunistické ČSSR.

Propagační video o čínské pětiletceVIDEO youtube.com


Refrénem písně je věta "If you wanna know what China's gonna do, best pay attention to the shi san wu (Pokud chcete vědět, co se bude dít v Číně, nejlépe uděláte, když se zaměříte na shi san wu - čínský název pro pětiletku)."

V podstatě video říká to, co říkala propagandistická díla o pětiletce v komunistickém Československu. Tedy že nová politická a sociální opatření navržená komunisty budou postupně zavedena. Dokonce je v textu popsán proces plánování: „First there's research, views collected, then discussion and views projected”, tedy “nejprve je výzkum, názory se sbírají, potom diskuze a názory se tříbí.“

"Zprávy se napíšou a rozešlou, pak je další výzkum a další diskuze, a více výzkumů a více diskuzí, a to na každé úrovni! Znovu a znovu! Stovky takových koleček!" pokračuje píseň.  

Ve videu nechybí ani důmyslné koláže, kde se ve stejných záběrech objevuje Mao a Albert Einstein. Oba dva svět nesporně ovlivnili, jeden z nich však přitom zvládl zabít 49-78 milionů lidí.

Pokud chcete více čínské propagandy, tak rozhodně nezapomeňte na video s názvem "Jak moc Číňané milují Vladimíra Putina," které stejně jako video o pětiletce vytvořilo studio Revival Road Workshop.

Jak moc Číňané milují PutinaVIDEO youtube.comKlíčová slova: Čína, propaganda, pětiletkaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.