nahoru

Bruselská reakce na vítězství konzervativců v Polsku: Vezmeme vám dotace

ČTK, ref 27. října 2015 • 07:00
ilustrační foto
ilustrační foto
• foto: 
Profimedia

Vítěz polských parlamentních voleb, konzervativní strana Právo a spravedlnost, se okamžitě dočkala „gratulace“ z Bruselu. Předseda jednání ministrů financí zemí platících eurem, Jeroen Dijsselbloem v reakci na její volební výsledek prohlásil, že členské státy jako Polsko či Česká republika, které se nechtějí podílet na příjímání běženců, by měly dostávat méně peněz ze solidárních rozvojových fondů.

Podobný názor nedávno sdělil například německý vicekancléř a šéf vládní sociální demokracie Sigmar Gabriel, naopak kancléřka Angela Merkelová takový postup odmítla. Mluvčí Evropské komise zároveň už dříve upozornil, že k takovému opatření chybí právní rámec.

Euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS) se v předvolební kampani proti přijímání běženců ostře vymezovala. Dijsselbloem řekl, že od zemí jako Polsko, které dostávají miliardové unijní dotace, se očekávají také protislužby.

"V opačném případě bychom možná měli část rozpočtu EU, který přes fondy proudí například do Polska, Česka a Maďarska, použít v Turecku k zaopatření žadatelů o azyl," citovala Dijsselbloemu nizozemská agentura ANP.

Státy unie přes odpor České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska v září rozhodly o přerozdělení 120.000 uprchlíků čekajících v Itálii a Řecku mezi ostatní země EU. Spolu s dobrovolným převzetím 40.000 osob, což se dohodlo na jaře, se tak plán týká 160.000 běženců. Představitelé EU by se také rádi dohodli na trvalém systému pro přerozdělování žadatelů o azyl, proti čemuž Česko rovněž vystupuje.

 

ČTK, ref


Klíčová slova: Polsko, dotace, unie, ČeskoDiskuse ke článku