nahoru

Česko je údajně pátou nejlepší zemí na řízení auta na světě

bar 21. října 2015 • 10:00
Dopravní zácpa v Praze
Dopravní zácpa v Praze
• foto: 
PETR NOVOTNÝ / MAFRA / Profimedia

Asi to většinu lidí, co používají české silnice, překvapí, ale Česká republika je údajně pátá nejlepší země na řízení auta na celém světě. Vyplývá to z průzkumu uživatelů mobilní aplikace Waze, podle nichž se lépe jezdí autem už jen v Nizozemsku, Litvě, USA a Švédsku. Nejhorších pět míst obsadily země Latinské Ameriky v čele se Salvadorem, jen o místo před nimi se umístilo Rumunsko.

Programátoři aplikace Waze analyzují data asi 50 milionů uživatelů ve 32 zemích a zhruba 167 měst po celém světě. Pro svůj „Globální index řidičské spokojenosti“ posuzují šest oblastí. Jde jednak o frekvenci a rozsah dopravních kolapsů, kvalitu silnic a infrastruktury, bezpečnost založenou na počtu nehod, rizikovosti silnic a počasí. Dále pak posuzují kvalitu služeb, jako dostupnost benzínek a parkování, socioekonomické faktory jako třeba finanční dostupnost aut a benzínu, a v neposlední řadě také aktivitu a ochotu pomoci ze strany uživatelů aplikace Waze.

Index spokojenosti řidičů Index spokojenosti řidičůFoto Waze

Jak dopadla Česká republika v jednotlivých kategoriích? Mezi nejlepšími skončila v kategorii hustoty dopravy, bezpečnosti, socioekonomickém indexu a služeb motoristům, naopak propadla v kvalitě silnic a především v ochotě pomoci jiným řidičům.

Z měst se nejlépe umístil americký Phoenix, z Evropy pak bodoval Amsterdam, Miláno a francouzská města Rouen, Rennes a Nantes. Vyhnout by se řidiči naopak měli San Salvadoru, Cali a Medellinu v Kolumbii.

 

bar


Klíčová slova: doprava, Česká republikaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.