nahoru

JEFIM FIŠTEJN: Běženecké kvóty jsou ojedinělá pitomost

Jefim Fištejn23. září 2015 • 16:00
Nikdo se Evropanů neptá, zda jsou ochotni rozpustit ve společném kotlíku své komplikované kulturní dědictví.
Nikdo se Evropanů neptá, zda jsou ochotni rozpustit ve společném kotlíku své komplikované kulturní dědictví.
• foto: 
Globe media / Reuters / Bernadett Szabo

Reflex přináší další zásadní materiál vztahující se k aktuálnímu dění v Evropě a budoucnosti západního civilizačního okruhu. S originálním pohledem na dnešní evropskou krizi, jejíž příčinou podle něj nejsou uprchlíci, přichází historik a politolog Jefim Fištejn. Část rozhovoru s názvem “Mutti Merkel pracuje na zkáze”, který vyjde v novém Reflexu, zde uvádíme v předstihu. Jefim Fištejn bude v pátek 25. září hostem online rozhovoru na reflex.cz, formulář pro vaše dotazy najdete na konci článku.

Před 21 lety napsal politolog Samuel Huntington svůj první text o střetu civilizací jako blízké budoucnosti světa. Nedochází v dnešní Evropě na jeho slova?

Samuel Huntington byl smutný vizionář. Jeho Střet civilizací zejména mezi evropskými intelektuály vyvolal kritiku jako evangelium zpátečnictví.

Varoval před možným střetem civilizací, jichž napočítal zhruba sedm. Nejvyostřeněji vnímal pnutí mezi civilizacemi západní a islámskou. Těmi střety však myslel tradiční války. Teprve ve svém posledním díle Kdo jsme? Výzvy americké národní identitě se začal strachovat o dopady neřízené imigrace. To, čemu je vystavena současná Evropa, překonalo jeho předpovědi.

V čem?

Jsme svědky toho, jak jedna civilizace vyzrála nad druhou: nastrčila do jejího hnízda kukaččí vejce. Upletla na Západ bič z jeho vlastních ctností – milosrdenství, soucitu a snášenlivosti. Odjakživa se mělo za to, že fatální střety se mají odehrát na cizím území, jinak se z vnějších konfliktů stanou vnitřní. To se v Evropě postupně stává realitou.

Islamisté vedou nekonečný džihád proti Západu a dobře vědí, jak vysokou hodnotu tam má lidský život. Běženci jsou svým způsobem tajnou zbraní, kterou nyní nasazují džihádisté a obchodníci živým zbožím, což jsou většinou jedni a titíž lidé.

Syrský chargé d’affaires v Praze Bašár Akbik prohlásil, že peníze, které poskytují západní země na jednoho uprchlíka v Evropě, by pokryly potřeby šesti až sedmi uprchlíků v Sýrii. Je to alternativa dnešní německé politice otevírání země imigrantům a jejich přerozdělování prostřednictvím kvót?

Kvóty pokládám za ojedinělou pitomost. Nikdo nemá ponětí, zda v těchto dnech vrcholí první, anebo už devátá vlna utečenectví. Na startovací čáře se hromadí další a další davy. Nelze vyloučit, že zítra opět vybouchne Afghánistán, že dojde ke zhroucení společnosti v Pákistánu nebo Nigérii. Co to bude znamenat pro reálné naplnění kvót vnucených na základě dnešní dojmologie? Každopádně je rozhodně moudřejší vypravit na služební cestu do regionu tisíce imigračních úředníků než vítat statisíce na vlastním území.

Německo prohlásilo, že počítá s přílivem 800 tisíc imigrantů. Co to vyvolá?

Německá kancléřka v posledních týdnech usilovně zapracovala na odbourání své po léta budované pověsti seriózní političky. Nic z toho, co v těchto osudových okamžicích křečovitě a nesystémově prováděla, situaci neřešilo, jen příliv utečenců podněcovalo. Ona však pracuje dál na své politické zkáze.

V krocích Německa nelze vystopovat sebemenší důslednou logiku, zato fůru iracionality. Potácí se ode zdi ke zdi a vystavuje Evropskou unii těžké zkoušce. Zpochybnění vnějších hranic Schengenu vedlo k obnovení jeho hranic vnitřních. Řecká krize a potíže eurozóny mohly čistě teoreticky paradoxně posílit soudržnost Unie, ale nesmyslné vítání blízkovýchodních občánků ji posílit nemůže. Zato může uspíšit agónii.

Vraťme se na závěr ještě k Huntingtonovi a předpovědi budoucnosti světa jako střetu civilizací. Není to logické, že civilizace jako ta naše, jež nebrání vlastní hodnoty, je vytlačována civilizací, která své hodnoty aktivně prosazuje?

Všimněte si, jak islám svá území účinně očišťuje od jakýchkoli zbytků konkurenčních civilizací, včetně antických, dnes reprezentovaných už jen kulturními památkami. Křesťanů, jejich komunit a modliteben na celém území islámu ubývá, na žádném místě nedochází k opačnému pohybu. Pokud se nějací křesťané na Blízkém východě dají potkat, budou to skoro jistě poutníci po svatých místech cestující pod ochranou izraelské policie.

Hlavním problémem je ovšem reakce Evropanů. Na mizení křesťanů v islámských zemích odpovídají církevní autority slibem znásobit počet zádušních mší za vyháněné bratry v Kristu a s ještě hlubším pochopením pro starosti jejich pronásledovatelů.

Co říkáte reakci papeže Františka, který vyzývá Evropu k otevření bran, čímž – podle něj – dojde ke zmírnění majetkových nerovností?

Velekněží v čele s papežem kážou hlavně o slastech uvědomělého vyhasínání, tak aby umírající Evropané svými nepatřičnými záškuby nepůsobili sobě a svým blízkým zbytečnou bolest a nerušilo to slavnostní chvíli nadcházejícího setkání s Hospodinem. Vůbec evropská veřejnost se chová stejně smířeně s osudem jako ti nešťastníci na videu pár vteřin před tím, než jsou jim setnuty hlavy.

V pátek 25. září od 11 hodin bude Jefim Fištejn na reflex.cz odpovídat na dotazy čtenářů. Vaše dotazy můžete pokládat již nyní pomocí formuláře níže:

Online rozhovor s Jefimem Fištejnem

libor, 25. září 2015 • 13:20
Dobrý den, podle Vašeho názoru, vzchopí se Evropa nebo některé země řekněme v horizontu jednoho roku k nějaké akci, která skutečně omezí imigrační vlnu a zavede kontrolovatelnou imigraci? Maďaři už začali ..
K určitému obratu nepochybně dochází. Skutečnost, že se vnější hranice Evropy budou lépe střeženy jen usvědčuje evropské politiky z pokrytectví: první milión vítáme a dalších deset už sem nepustíme. Škoda, že to nepochopili dříve. Bude-li pokračovat rozvrat Blízkého východu, budou-li pokračovat proudy uprchlíků, budou se stavět ploty. Jinak to není ani ve Spojených státech, ani v Izraeli, prostě nikde. Tímto bych se chtěl s vámi rozloučit. Děkuji za pozornost a za obrovské množství dotazů, které jsem ještě nemohl zodpovědět ani při nejlepší vůli. Jefim Fištejn.
Jiří Pichl, 25. září 2015 • 13:15
Vážený pane Fištejne, jak prosím hodnotíte současný postoj naší vlády? Jste spokojen s jejím přístupem k otázce migrantů? Jak se stavíte k tomu, že po tom, kdy jsme prohráli hlasování o povinných kvótách, "stáhli jsme ocas" a nechali v tom víceméně Slováky a Maďary samotné s tím, že by to pro nás mohlo být údajně bolavé, stát si i nadále za svým, nejsme tak trochu zbabělci?
Vládě lze vyčíst jen nedůslednost. Zdá se, že zrada principů se stává novou normou evropských vztahů. Poláci zradili Visegrad, Češi zrazují jeho zbytek. Všichni dohromady zrazují 45 miliónů Ukrajinců, kteří chtějí to samé, co my.
Luboš Nový, 25. září 2015 • 13:13
Vážený pane Fištejne, Je možné odhadnout procento zastoupení muslimů v Evropě, tedy také maximální počet imigrantů, aniž by stratila Evropa svůj křesťanský charakter? Omlouvám se , pokud již podobný dotaz padnul.
Pane Nový, domnívám se, že přesný odhad v procentech není možný. Hodně závisí na tom, jak aktivní je asimilační politika zemí. Každopádně platí zákon o kvantitě, která přechází v kvalitu. Právě tento princip míry je současným vývojem porušen.
Josef Janeček, 25. září 2015 • 13:11
Nemyslíte si, že podstata toho co se dnes v islámském světě děje je dlouholetý spor mezi šíty a sunnity, podobně jako si to kdysi křesťané vyřizovali mezi sebou ve 30leté válce? A nebylo by lepší nekompromisně uzavřít hranice a ponechat jim možnost vyřídit si to mezi sebou bez vnějšího vměšování?
Sektářské konflikty budou trvat desetiletí. Vystupovat v roli třetí strany, která poskytuje útočiště všem obětem těchto konfliktů je nerozumné.
Karel Řepka, 25. září 2015 • 13:10
Proč Evropa trpí mesiášským komplexem zachraňovat uplně všechny? Jaký vývoj předpokládáte, když se do problému v Sýrii začne vměšovat Rusko? Nechce tím jen odpoutat pozornost od Ukrajinské války? Děkuji
Evropa spadla do léčky: nadřadila abstraktní pojetí hodnot realitě světa. Zachránit všechny nidky nejde, zejména ty, kteří o převzetí našich hodnot nestojí.
Josef Janeček, 25. září 2015 • 13:08
Domníváte se že se může samotná ČR, po případě spolu s Maďarskem a Slovenskem ubránit tomuto sebevražednému šílenství?
To sotva, zvláště s přihlédnutím k tomu, že západní Evropa hledá přemostění k Rusku. Bohužel nejsme ostrov uprostřed oceánu. Nezávisle na kvótách a okamžitém postoji vlna běženců bude přetékat i k nám. Jsme jedna ze spojených nádob.
Ed, 25. září 2015 • 13:06
Pekný deň. Aké podľa Vás zlé kroky urobil súčasný prezident Ukrajiny p. Porošenko ? Myslíte, že je možné radikálne znížiť korupciu v krajinách strednej a východnej Európy ? Myslím si, že preberáme zo Západu aj z Východu len zlé veci, resp. preberiem každú blbosť čo nám ponúknu resp. vnútia (väčšinovým hlasovaním - či už v rade ministrov, Európskom parlamente). Ak máme nejaký problém nepreberieme fungujúci model riešenia problému ako už beží - funguje (a neoverujeme tento fungujúci model u nás rok a dlhšie - v prípade potreby by sme urobili korekcie), ale najprv problém "riešime" a nakoniec je riešenie nefunkčné alebo s meškaním sa dostaneme k tomu čo už niekde funguje (to je ta lepšia možnosť). Ďakujem. Edo P. (ospravedlňujem sa že neuvádzam priezvisko, ale ľudská blbosť a zloba nepozná hranice)
Příliš často svou bezradnost řeší Západ zradou menších národů. To je to, co nyní hrozí Ukrajině. Porošenko se zatím osudových chyb nedopustil, i když drobné chybičky se tam vloudili. Západ napříště Ukrajině nedá ani halíř, protože má co dělat s vlastními problémy. Bude záležet jen na vlastní houževnatosti Ukrajinců a já jim tu situaci nezávidím.
Jitka Hrudová, 25. září 2015 • 13:03
Dobrý den pane Fištejne, ztotožňuji se s většinou Vašich názorů. V závěru rozhovoru s Vámi v posledním čísle Reflexu uvádíte, že evropská veřejnost se chová smířeně s osudem. Jak by podle Vás měla evropská veřejnost na současné dění reagovat? děkuji a zdravím Vás, Jitka Hrudová
Chtělo by to rozhodnější postoj, což ještě neznamená, že po běžencích se má střílet. Reagovat na události je třeba a to tak, že si znovu oprášíme vlastní civilizační hodnoty a budeme po nově příchozích požadovat jejich uznání předem, než vstoupí do evropského prostoru. V příštím čísle Reflexu jsem se pokusil o takovou inventuru evropských hodnot.
Lukáš H., 25. září 2015 • 13:01
Dobrý den, myslíte, že současné dění a následující nelehké roky pomohou Evropě k nové revitalizaci morálních hodnot a vyvedou ji z nezdravého materialismu a bezbřehého humanismu? Díky
Mohu doufat, ale ruku do ohně za to nedám. Příležitost k revitalizaci morálních hodnot můžeme dost dobře promarnit.
Blanka King, 25. září 2015 • 13:00
Dobrý den, co má jedinec, evropan dělat pro zachování evropského kulturního dědictví, aniž by byl označen za nevzdělance, xenofoba a rasistu? Mám strach o budoucnost svých dětí. Děkuji za odpověď.
Zachovat evropské dědictví je důležité a je jedno, jestli budete označen za xenofoba a rasistu. Stejný strach by měli pociťovat také Němci nebo Francouzi. Může se stát, že běžný berlínský nebo pařížský chodec nebudou vědět, kdo byl Goethe a jméno Boudelaire mu nebude říkat vůbec nic.
Eva Vodrážková, 25. září 2015 • 12:58
Dobrý den. Pokud si jen jako laik a běžný čtenář rekapituluji extrémně brutální konflikty, genocidy a hladomory v oblastech Afriky a Blízkého východu za posledních deset let, neumím si odpovědět na otázku, proč zrovna syrský konflikt vzbuzuje tolik solidarity a "humanity". Není to jen "Vrtěti psem". Prostě jedna z mnoha krizí., která ovšem vypukla ve správný okamžik, kdy Evropa hledá nový penězovod z veřejných financí pro toky peněz pro obrovský kolos byrokracie, posílení silových složek ale také nezaměstnaných rozličných neziskovek pro integraci, nepotřebných psychologů a ještě dále bych mohla jmenovat. Vždyť přeci nemohou politici myslet vážně tvrzení, že z valné většiny negramotní migranti jsou budoucností rozvoje průmyslu. Proč potom nové přístupové země měly sedmileté moratorium vstupu na trh práce? Kdo koho více zneužívá? Migranti Evropu, nebo Evropa migranty? Obojí je pro občana čirá hrůza.
Prvek "vrtěti psem" je v dnešní situaci určitě přítomen. Bude to ale velmi smutný film.
Vladimir, 25. září 2015 • 12:57
Je to možné vysvětlení současné imigrační vlny? Primarně jsou za tím Saudové.Mají peníze a mohou si zatím koupit co chteji.A vymysleli genialni napad jak obsadit a zotrocit Evropu,protoze ropa nepotece vecne.Presunou k nam potencialni armadu dalsich bojovniku k tem kteri jiz v Evrope cekaji na rozkaz k povstani.Muslimove potrebuji bile otroky , aby jim zajistili prumyslovou vyrobu a hlavne prodükci zbrani.Upozornuji, ze Francie a Velká Británie vlastni i jaderne zbrane.Pokud dojde k bojum mezi jihadisty a puvodni populaci ,muzeme byt celkem jisti v odpovedi na otazku ke komu se prikloni umirneni muslimove a nejsem si vubec jisty pristupem USA a armad a policie evropskych statu.
Vymyslet si mohu i zábavnější teorie. Proč to ale dělat?
Zbyněk Pěnka, 25. září 2015 • 12:55
Často se dnes zmiňuje podoba dnešní situace EU se začátkem zániku Římské říše. Všichni jsme se o tom učili, ale je zde otázka - byl zánik Římské říše z hlediska celkového vývoje dějin Evropy pozitivní či negativní skutečností?
Někdo říká, že za 500 let už se to nepoznalo a Barbaři se kultivovali. 300 let po pádu Říma nevěděla Evropa co to je hrnčířský kruh nebo lázně. Vodovody nahradily akvadukty teprve před 150 lety. Chcete opravdu čekat 1000 let? Já na to čas nemám.
Anna Gybasová, 25. září 2015 • 12:52
A co máme dělat? My s manželem to vidíme a jsme pro jasnou a nesmlouvavou reakci a naše vysokoškolsky vzdělaná dcera nás obvinila z xenofobie a rasismu. A takhle je to v celé Evropě.
To ce se odehrává typická kulturní válka. Rozděluje společnost i rodiny. Ale pokrok není vše, co přichází. Jinak by žádné zlo na světě nebylo. Že předběžná opatrnost a schopnost odporu je xenofobií a rasismem? Lepší je strpět nadávky, než žít v nelítostném světě, kde se stínají hlavy.
Voborský, 25. září 2015 • 12:49
1. Má současná rozpínavost Ruska a islamistů některé společné jmenovatele? 2. Jak dlouho může západní civilizace obstát (v režimu, nazvěme ho třeba samospádem či volnoběhem) generuje-li pouze slabé politiky... Pane Fištejne, děkuji.
Společné rysy nepochybně jsou. Moskva si pěstuje radikální islám v Čečně, na straně islámského státu bojuje podle oficiálních údajů 2500 ruských občanů. Jak dlouho ještě může obstát západní civilizace, závisí na ní samotné.
Tom, 25. září 2015 • 12:46
Děkuji za Váš článek a názor a odvahu jej publikovat. S radostí jej podepisuji. Má ještě šanci zvítězit zdravý selský rozum a pud sebezáchovy obyčejných lidí?
Měl bych to snazší, kdybych se schoval do závětří. Dělám to proto, že věřím ve zdraví rozum obyčejných lidí.
Lukáš Lhoťan, 25. září 2015 • 12:45
Dobrý den, o tom, že je zde problém všichni víme. Pokud budou mít pravdu ti co tvrdí, že se muslimští imigranti integrují, tak se nic zásadního nestane. Ale co se bude dít, pokud integrace muslimských imigrantů selže? O tom, že je problém není třeba již asi moc hovořit, ale na jak varianty krize a řešení těchto krizí bychom se měli připravit? Při velikosti stávajicí masové migrace a případném udrženi tohoto stavu do budoucna, nám přece hrozí krach demokracie a nástup nových totalitních, nacionalistických či rasistických režimů? Děkuji za jakoukoliv odpověď. Lukáš L.
Popsal jste situaci dost přesně. Jestliže doteď se nepodařilo evropské muslimy pořádně integrovat, je velmi nejisté, že se podaří v dohledné budoucnosti, s přihlédnutím k úplně novým poměrům, to nějak lépe vyřešit. Před třemi lety Angela Merkelová spolu s ostatními evropskými lídry označila multikulturalismus za vadný projekt. Změnilo se něco radikálně od té doby? Dostala snad vnuknutí, že se rozhodla podíl muslimů znásobit?
David Pokorný, 25. září 2015 • 12:40
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda wahhábismus je shodný s životem Mohameda, koránem či hadísy? Bylo by správné tuto formu islámu zakázat jako nacismus?
Opravdu nejsem povolaný k tomu, abych posuzoval věroučné problémy islámu.
Pavel Života, 25. září 2015 • 12:39
Pane Jefime,Dawkinsův altruismus a empatii nebo stavět opèt ploty,k nim pohraniční policii a chránit své dvorky?
Ploty nejsou odpovědí na otázku altruismu, je to pouze snaha přežít a nerozpustit se v cizím elementu. Ploty v USA nebo Izraeli jednoduše zabránily neřízenému přílivu imigrantů a umožnily řízený výběr.
Fr. Filip Dvorak, 25. září 2015 • 12:37
Dobry den, myslite si, ze by se alespon mala cast z tech opravdu umirnenych a sekularnich muslimu, mohla v tomto boji pridat na nasi stranu?
Vidíte je? Já je zatím nevidím a nevím, kde jsou.
Mchal Polák, 25. září 2015 • 12:36
Dobrý den pane Fištejne, pobývám dlouhodobě pracovně v Turecku a jedna z prvních věcí, které jsem si tady všiml, je permanentní národní hrdost Turků - hrdost ke státu, k vlajce (běžně ji vyvěšují na svých domech i autech), ke kultuře, k tradicím atd. Ve srovnání s Turky my Češi a Evropané vůbec působíme v tomto směru dost vlažně a bez zájmu, národní hrdost se v nás začne, a to ještě jen dočasně, projevovat až tehdy, když hrajeme hokejové či fotbalové finále. Nemůže být náš dosti vlažný postoj k národní hrdosti jednou z hlavních příčin toho, že pomalu, ale jistě ustupujeme těm kulturám, které svoji hrdost prožívají mnohem intenzivněji a nemají tedy problém s expanzí své hrdosti a kultury na úkor těch druhých?
V tom je nepochybně kus pravdy, leč smutná celá pravda je v tom, že prudké zvýšení podílu nových Evropanů určitě neprospěje evropskému vlastenectví. Milovat můžete jenom vlast, které rozumíte, jejichž historii a kulturu dobře znáte. Pro běžence Německo takovou vlastí nebude.
Jana, 25. září 2015 • 12:34
V poslední době intenzivně sleduji německý tisk, konkrétně Die Welt, což je jeden z mála serverů, který ještě nezavřel sekci komentářů. Čtenáři svou nespokojenost se současnou německou politikou vyjadřují - na české poměry - velice kultivovaně, avšak rezolutně. Kdo z toho může podle Vás při příštích německých volbách mít prospěch? Odpustí to voliči Merkelové, nebo můžeme očekávat výrazný skok v popularitě AfD či (to doufám ne) NPD?
Rovněž sledduji německý tisk, strávil jsem tam 15 let. Jsem přesvědčen, že než dojde k volbám, vzniknou nové strany anebo se ve větší míře etabluje v Bundestagu AfD. Určitě současný vývoj pracuje také pro NPD, ale v tom je právě krátkozrakost politiků jako je Merkelová.
Jana, 25. září 2015 • 12:32
Jaké kroky v současné době považujete za smysluplné na úrovni jednotlivců? Uvažuji o zapojení do mentorského programu, ve kterém by mi jako dobrovolnici byla přidělena rodina azylantů či uchazečů o azyl (nikoli nutně muslimů), jimž bych pomáhala ve styku s úřady a se sžíváním s českou společností a jejími hodnotami. Co ještě by se dalo dělat?
Osobní zkušenost je vždy vítaná, ať už je dobrá nebo špatná. Ale vyřešit problém proměny Evropy lze jen na vnějším obvodu přísnějšeím výběrem uchazečů.
Jana, 25. září 2015 • 12:31
Připadá mi paradoxní, že podpora masové imigrace je dost vysoká zrovna ve Švédsku, které je výrazně postiženo sociálně-patologickými jevy souvisejícími s nedostatečnou integrací muslimů. Víte něco o tom, proč Švédové takto smýšlejí?
Je to jako lavina, která strhává další a další masy. Podíl muslimů ve Švédsku už je tak vysoký (vlastně nejvyšší v Evropě), že politici jejich postoje ignorovat nemohou. Vítají další, aby se zalíbili předchozím.
Čtenář, 25. září 2015 • 12:29
Pane Fištejne, když jste začátkem osmdesátých let nuceně odešel do emigrace, napadlo vás, že byste odešel do země, která je založena na opačných hodnotách, než které sdílíte vy sám? Narážím na paradox, kdy muslimští uprchlíci odchází na Západ, s jehož základními hodnotami a životním stylem zásadně nesouhlasí. Děkuji.
To je právě ten absolutně nejpodstatnější rozdíl mezi vystěhovalectvím třeba Evropanů do USA ve 20. století a současnou vlnou uprchlíků. Nelze o nich mluvit jedním dechem. Ti první odcházeli právě proto, aby mohli sdílet stejné hodnoty. Ti druzí, aby mohli časem své představy vnutit většině.
A Apernet, 25. září 2015 • 12:27
Dobrý den .Dokážem v evropě motivovat uprchlíky aby se vrátili v rozumné době do své vlasti tam odkud přišli.Kolik to bude stát a jak navrácení provest aby to evropu stalo co nejmíň děkuji:
V hromnadných návrat dnešních uprchlíků nevěřím. Bude to vždy jen nepatrný podíl, který budou vlády používat jako zástěrku, kterou přikryjí hanbu milionového přílivu.
čtenář, 25. září 2015 • 12:26
Proč jste se dal na cestu rusofobie?
Žádná cesta rusofobie neexistuje. Ruskou kulturu a reálie znám asi lépe než ti, kteří se láskou k Rusku dušují a dohromady nic o tom nevědí. Chcete-li na svých názorech pevně stát, počítejte s tím, že budete osočováni. Byl jsem antikomunista, rusofob, a dnes je mi nadáváno do islamofobů.
Ladislav ANDRLE, 25. září 2015 • 12:23
Jakým lidem bylo umožněno v roce 1969 odejít ze SSSR pracovat dlouhodobě do zahraničí? Kolik bylo asi odpůrců bolševického režimu na tehdejší super- bolševické Lomonosově univerzitě, z níž se rekrutovali především diplomaté, žurnalisti a spolupracovníci KGB?
Brečíte dobře, ale na špatném hrobě. Z SSSR jsem neodešel pracovat, ale vystěhoval jsem se navždy. To byste koukal, kolik bylo odpůrců bolševicekého režimu na tehdejší Lomonosově univerzitě. Doporučoval bych posuzovat mé názory, které neměním po desetiletí, než blábolit o něčem, čemu asi nerozumíte.
Bořivoj Pauk, 25. září 2015 • 12:20
Jak dlouho se ještě vydrží ruský car s čínským chánem na sebe usmívat ??? Co myslíte ? Chlastoslovanské barbarské Kartágo, s jeho pátými kolonami užgryndaných, podlézavých, vlastizrádných a neproduktivních azbuckých čechomužiků a balkánomužiků, musí být i s pomocí Číny a jejího nároku na Sibiř zlikvidováno (demontováno) v zájmu světové civilizace. Stejně jako Islámský stát, který rovněž přebírá štafetu bolševizmu. A stejně jako dříve francouzské třetí císařství a německá třetí říše či japonské císařství. Čínský chanát přijde na řadu později. Řešení na konci příspěvku. Blbou Evropu budou muset zachraňovat opět USA, jako v obou světových válkách ? Čína bude jejich hlavním spojencem ?
Je to vtipné. Neumím říct přesně to vydrží, ale s jistotou vím, že jednou to skončí.
Věra Heidlerová, 25. září 2015 • 12:18
Jakou roli sehrála ruská okupace a válka v Afganistánu a pak v Čečně na rozložení islámského světa? Stejně tak, jako trvalé ruské angažmá v Syrii. Mám pocit, že ta krize vypukla přičiněním Moskvy a ne USA.
Moskva se nepochybně na krizi přiživuje. Válku v Afghánistánu má možná před sebou jako jistý druh dejá vu.
Petr Šlesinger, 25. září 2015 • 12:17
Milý ovšem nevážený pane Mitrofanove.Co soudíte o lidech,kteří ač poměrně dobře integrováni v nové vlasti ,mají přesto nutkavou potřebu tuto zemi špinit poučovat a jinak očerňovat.Nebylo by správnější pokusit se spasit spíš tu zemi ze které k nám přišli.
To bude asi pro kolegu.
Miloš, 25. září 2015 • 12:16
Vážený pane Fištejne, znáte iniciativu 2080? Mám dojem, že je načase, aby se každý z nás začal angažovat za zdravý rozum v politice. Jinak přijdou (další) populisté a bude zle.
Ten dojem věru mám.
Jan Krejčí, 25. září 2015 • 12:16
Dobrý den,velmi by mě zajímalo,jak je možné že paní Markelová je neustále na své pozici,jakto že ji ještě nikdo nehnal k zodpovědnosti za její jednání,to není v Evropě nebo Německu nikdo ,kdo by se ohradil,vždyť svým jednáním ohrožuje celou Evropu.Děkuji
Domnívám se, že kancléřka rychle ztrácí, to co napracovala za léta. Mimo volby ji však nikdo nemůže vystřídat.
Tomáš Prouza, 25. září 2015 • 12:12
V pouštních zemích se dříve redukovali lidé kmenovými válkami, které byly nejspíš nutné kvůli nedostatku zdrojů. Díky ropě se však hodně změnilo, suroviny mají silnou motivaci pro dovoz a pouštní země nyní uživí mnohem více lidí, než uživila příroda dříve. Víme, že nekonečně dlouho nelze existovat na fosilních palivech, a jakmile se sníží těžebním zemím zisky z ropy vlivem - nahrazování, nedostatku, válečnými blokádami, tak jejich ekonomika padne a lidé nebudou chtít umřít hlady na místě. Je na toto Evropa připravena, když neví co s migrací současných "menších" rozměrů?
Žádný nedostatek zdrojů se neprojevuje, ba ani nedostatek vody. Naopak objevují se další a další naleziště fosilních a jiných paliv. V tom důvod rozvratu světového řádu nevidím.
Rožboud Petr, 25. září 2015 • 12:11
Jak vekou armádu postaví USA nebo Německo z islámských běženců a proti komu ji bude chtít využít ? Platy vojáků cizinecké legie budou jistě velice lákavé. Proč nepíší a nekomentují novináři častěji , že vyvolání jakéhokoliv konfliktu , do kterého bude zatažená svět. velmoc znamená konec světové civilizace ?
Bohužel zatím se vytvořit armádu z umírněných či prozápadních Syřanů nepodařilo. Je to skoro komické. Ze 45 tisíc údajně vyškolených bojovníků protiasadovské opozice v terénu reálně bojuje oficiálně 5 (slovy pět) bojovníků. Teď Američané připravili a vyzbrojili údajně 4,5 tisíc lidí. Obávám se, že zběhnou při první příležitosti. Někteří tvrdí, že to co vidíme v médiích není pravda a že většina běženců nejsou chlapi ve věku branců. Obávám se, že se mýlí. A sám nemohu pochopit, jak mohou stovky tisíc zdravých chlapů nechat své rodiny v nebezpečí s tím, že je později pozvou do Německa. Nechápu ani opovážlivost těch, kteří srovnávají tyto utečence s židy v době druhé světové války. Ve varšavském ghettu, když povstalo, bylo 7 pistolek a pár stovek nábojů. Muži neutíkali do bezpečí, nýbrž se vraceli, aby svedli bez zbraní svůj poslední boj a zachovali svou lidskou důstojnost.
Škopek, 25. září 2015 • 12:06
Dobrý den. Je podle Vás pravdivé tvrzení, že migrační vlna a situace s tím spojená je součástí nějakého většího plánu k destabilizaci Evropy a rozvrácení tradičních hodnot a unifikaci světa s cílem zvýhodnit nadnárodní skupiny či korporace či nějaké vlivné skupiny? Děkuji Vám za odpověď. Fandím Vám
Znovu opakuji: na konspirační teorie nevěřím. Ve světě je dost hloupých a krátkozrakých lidí, kteří i sami dokážou zpackat, co se dá. Pohádky o tom, jak si to všechno vymyslel býložravý Obama jsou pro děti. Četl jsem, že pašerácké lodě plují do Evropy s americkou vlajkou. Sám jsem však nikdy neviděl jediný obrázek, který by to potvrdil.
jirka, 25. září 2015 • 12:04
Co Vy na to, že se z vašich hrůzostrašných předpovědí o tom , kam všude ještě Rusko dojde a co zabere, včetně pobaltských států_nic ve skutečnosti nestalo?Nechcete opravit jedno ze svých nepravdivých prohlášení o tom, že nejméně lidí uteklo do Ruska, když je jich tam přes milion?
Do Ruska uteklo milión lidí z obsazeného Dombasu. Ze stejného místa do vnitřní Ukrajiny uteklo zhruba milión a půl lidí, čili více. Do dnešního dne obsadilo Rusko vojensky jižní Osetii a Abcházii, Krym a Dombas. O hrůzostrašných předpovědích nic nevím.
Ludmila Jenčíková, 25. září 2015 • 12:02
Nekladu dotaz, jen chci vyjádřit vděčnost, že za situace, kdy Evropa začala v přímém přenosu páchat kolektivní sebevraždu, jsou tu pořád ještě lidé, jako jste Vy, pane Fištejne, tzn. ti, kteří vládnou zdravým rozumem a brilantními analýzami. Děkuji Vám a přeji vše dobré.
I já moc děkuji paní Jenčíková.
Mirek, 25. září 2015 • 12:02
Dobrý den, prosím, mám dva dotazy: Souhlasíte s názorem, že těžko kdy lze srovnat hodnotový systém, který se postupně vyvinul na životě a díle mírného kazatele (v světském smyslu) s se systémem vyvinutým na osobě hrdlořeza, násilníka a pedofila? Ačkoliv nejsem veřícím křesťanem a můj děd byl žid, sám nechápu, jak se někdy někdo může pustit do srovnávání něčeho takového jako sobě rovného. Druhý dotaz: souhlasíte s názorem, že mohamedánství se stalo velkým náboženstvím jen a jen kvůli trestu za odpadlictví?
Platí stále, že mi nepřísluší hodnotit věrouku, kterou já nesdílím. Máte pravdu v tom, že nazírání odpadlictví, jako smrtelného hříchu, je naprosto neslučitelné s evropským právem a přistěhovalec se bude muset rozhodnout, buďto v tomto bode se zpronevěřit svému náboženství, nebo vstoupit do konfliktu se zde úředními normami.
Hana Tullett, 25. září 2015 • 11:59
Děkuji za Váš článek. Celý jsem ho hltala v novém čísle Reflexu, stejně jako všechny od Vás. Chtěla jsem se zeptat proč kancléřka Angela Merkelová jedná, tak jak v posledních dnech jedná? Je to opradu kvůli volebním hlasům, nebo nízké porodnosti v Německu a nebo je také okleštěna politickou korekností? Děkuji.
Politická korektnost činí ze svobodné společnosti nesvobodnou. Merkelová je rukojmím tohoto principu a může jednat jen v mezích svých představ o tom, co je dobré a zlé.
Peter B., 25. září 2015 • 11:58
Dobrý deň z Bratislavy. Tariq Osman v rozhovore pre slovenský denník SME povedal, že súčasná kríza je pre mladých moslimov šanca zbaviť sa konzervatívnej interpretácie Koránu a stať sa súčasťou úspechu budovania prosperujúcej Európy. S takýmto motívom mnohí/väčšina, podla Osmana, uteká preč zo Stredného východu. Nakoľko je tento scenár realistický?
Zdá se mi, že je to přání, které je otcem myšlenky. Bylo by to určitě fajn, ale i podle vlastního přiznání Syřané či Afghánci neutíkají, aby modernizovali své náboženské představy, nýbrž kvůli válce. Ten neuvěřitelný rozvrat Blízkého a Středního východu nespadl s nebe, ale je odrazem a důsledkem určitých politických poměrů a kulturních mustrů. Ty nikam nezmizí kvůli přestěhování.
květa, 25. září 2015 • 11:56
prosím odpoveď na otázku , ako je to možné že všetky krvavé atentáty poslednej doby či už vo Francuzku, Holandsku Lebo Spojených štátoch spáchali ľudia dlhodobo žijúci v týchto zemiach ktoré ich prijali mnohým umožnili štúdiUm chovali sa kním priateľsky, takže prečo? Ďakujem
Bude to asi tím, že zatímco první generace muslimských přistěhovalců byla ještě vděčná za jakoukoli pomoc a za pocit bezpečí, druhá a třetí už mají převládající pocit, že Evropa jim cosi dluží. Že nedodala slíbený blahobyt. A tak opět hledají pravdu v původních tradicích, zvycích a způsobech života, který první generace kvůli bezpečí vědomě potlačila.
Světlana Glaserová, 25. září 2015 • 11:54
Vážený pane Fištejne, ráda bych znala Váš názor na to, jakou míru zodpovědnosti za současnou situaci v Evropě lze přisoudit USA a do jaké míry se na této katastrofě podle Vás podepsalo naopak Rusko? Děkuji Vám za odpověď:
Spojené státy na rozpadu evropského světa mají značný podíl. Právě proto, že podlehly ideologii nezúčastněnosti, nečinnosti. Nositel Nobelovy ceny míru prakticky zrušil transatlantické spojenectví a stáhl Spojené státy z evropského jeviště. V živé přírodě žádná dutina nezůstává prázdná, a tak Rusko se snaží ve své rozpínavosti vyplnit vzniklé vzduchoprázdno.
Irena Klouzová, 25. září 2015 • 11:51
Co my obyčejní,kteří denně chodíme do práce,můžem udělat.?Sleduji zprávy,rozesílám maily,ale příjde mi,že lidé už rezignovali.Po listopadových událostech v 89.se vše dostalo jinam,než si většina představovala.Ti mla- dí,bez zkušeností jsou nadšení,ale volný prostor pro cestování nic není, proti bezpečí,které je tímto v nenávratnu.
Pokud zprávy třídíte a rozesíláte, už tím děláte dobrou práci. Na rezignaci máme ještě dost času.
Zdeněk Hrdina, 25. září 2015 • 11:50
Dobrý den pane Fištejne. Vývoj evropské civilizace mne a mnoho lidí děsí. Děsí mne neschopnost a neskrývaná neochota tuto problematiku vrámci zástupců EU vůbec řešit. Děsí mne představa Evropy jako laboratoře s pokusnými králiky, kde "někdo" z lidí vytváří pokusný laboratorní materiál. Odmítám být opět přetvářen v nového člověka pro novou dobu. Nejsem pokusný králík ani myš! Dnešní sociální inženýrství je stejné zvěrstvo jako komunistické ideály a jejich inženýři idejí. Nevidím žádný rozdil. Stále stejní neomylní zarputilí lidé schutí ničit a testovat své králíky. Neměli bychom požadovat odpověď na otázky: - kdy kvóty budou naplněny a kdy už pokusného materiálu bude opravdu dost pro již neřízenou chemickou reakci? - jaký počet imigrantů bude pro orgány EU dost velký, aby už byly spokojené, že pro naši civilizaci udělaly co mohly? Más strach, že soudruzi neví a nechtějí. Oni prostě kovou nový světa řád :o(.
To co děsí vás, Pane Hrdino, děsí i mne. Nezbývá než se pokusit tomu zabránit.
VondraJiří, 25. září 2015 • 11:48
Proč 1/Jefime Fištejne dlouhodobě haníte vedení Ruska, když se obnažuje skutečnost, že USA, Velká Británie, Francie zapřičinily uprchlickou vlnu svou politikou zabíjení, bombardování ve snaze přivést svobodu a demokracii na střední východ do Lybie i jinde, když se ukazuje, že RF jako jediná velmoc se účinně snaží příčiny uprchlické vlny utlumit a 2/ proč Ukrajina po více jak 20 let je nečinná ve sjednání dohod se sousedními státy o vzájemném uznání státních hranic vč. Krymu? Jakou roli v tom hrálo Polsko a její zájmy s papežem Wojtylou?
Jaké vedení Ruska máte na mysli? Cara Mikuláše II., Lenina, Stalina, Chruščova, Gorbačova, Jelcina nebo Putina? Rusko má za sebou dlouhou a klikatou cestu. Vedení, které Rusko posouvalo směrem k demokracii, jsem důsledně podporoval. Dnešní režim osobní moci, který Rusko zatlačuje hluboko do Asie, podporovat nikdy nebude.
Kamil Prusko, 25. září 2015 • 11:46
Dobrý den, pane Fištejne, nepřijímá dnes Angela jen otop pro nového vůdce, který za současných podmínek musí nevyhnutelně přijít? Nejsou poláci pro kvóty jen z důvodu toho, že na svém území mají příslušné spalovny? A teď vážně. Nepřichází nám tady bojovníci, kteří by mohli, jako mnoho obyvatel kontinentu za druhé světové války přicházející do Anglie, bojovat proti zlu? Nebylo by možné, dát jim příležitost bojovat proti tomuto zlu v situaci, kdy je Evropa neschopná jakékoliv přiměřené reakce? Začala být Evropa hrozbou pro Ameriku? Nebo se z USA stává podobný útvar, jako je EU? Nemělo by ve střední Evropě z fašírky, vzniklé na počátku a domleté na konci 20. století vzniknout protiváha Německu, Francii a UK? Je, dle vašeho názoru, EU v současné podobě životaschopná? Pakliže je neživotaschopná, není jedno na co zhyne? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.
Otázek je hrozně moc, vyberu si jen tu ze začátku. Nebylo by to poprvé, kdy neprozíravá a na abstraktní pojmy orientovaná politika by přivedla k moci silného autoritářského vůdce. Víte dobře, že ve skutečnosti i přes rozdíl rétoriky populistická levice a populistická pravice se navzájem podporují.
Michael K., 25. září 2015 • 11:43
Samuel Huntington, vzpomínaný americký spisovatel... to mě přivádí na myšlenku: V současné chvíli žiji ve spojených státech. Politickou a uprchlickou sitauci s napětím sleduji. Američané vůbec netuší, co se v Evropě děje. Media je o tom vůbec neinformují. Když o tom začnu kdekoli otevřeně mluvit, tak se na mě dívají jako na nějakého konspirátora nebo agitátora. Dívají se na mě jako na člověka, který se snad musel úplně zbláznit. Přitom popisuji pouze fakta. Oni o tom prostě vůbec nevědí. Proč tomu podle Vás tak je?
Rozumím vám, také jsem žil v Americe. Současný prezident, bohužel, udělal vše proto, aby stáhl svou zemi ze všech jevišť světa a udělal z ní nevýznamný zadní dvoreček. Provincializmus neumožňuje vnímat evropské problémy jako osudové.
Jaromír Tichý, 25. září 2015 • 11:41
Domníváte se že je EU schopna zpětné sebereflexe a začne respektovat své vlastní pravidla a pokud ne nepřejde pozvolna z letité agonie k rozpadu? Nepřeji si to, protože se domnívám, že to otevře dveře putinovskému rusku vrátit se na své geopolitické pozice před rozpadem CCCP. Domnívám se, že Rusko současný chaos v EU pomáhá vytvářet a možná i podporuje skrytě migrační vlnu, jako další vítanou příležitost rozkládat EU. Co si myslíte o roli Ruska?
Jsme právě svědky toho, jak bezradná Unie otevírá dveře Rusku a je to hlavní vchod, nikoliv zadní vrátka. Na desetiletí dopředu její energii a prostředky bude do velké míry pohlcovat břemeno absorbce přemíry utečenců. Fakticky promarnila šanci integrovat 45 milionů Ukrajinců, kteří její hodnoty sdílejí, na rozdíl od "nových Evropanů", o jejichž hodnotách toho moc nevíme. Smrdí to novým Mnichovem. Chamberlain se opět vrací domů s vítězoslavným pokřikem "Přinesl jsem vám mír".
Zdeněk Vošický, 25. září 2015 • 11:37
Pane Fištejne, jak si Vy představujete reálné řešení daného problému? Dík za odpověď Zdeněk Vošický.
Už jsem na to zkusil odpovědět dříve.
Eva Srtřížovská, 25. září 2015 • 11:37
Nemám otázku, jen vřelý pozdrav pro pana Fištejna
Děkuji, zdravím také.
Jitka Zemanová, 25. září 2015 • 11:37
Proč se Angela Merkelová takto chová? Potřebuje konat dobré skutky kvůli pocitu viny Němců za válečné zločiny? Má v plánu německo-arabskou kooperaci při podrobení Evropy, která dává Němcům najevo, že je nemá ráda?
Je v tom skutečný problém. Nové Německo určitě nebude mít tak ostrý pocit viny za zločiny druhé světové války ani za holokaust.
František, 25. září 2015 • 11:36
Politici v touze po moci povýšili EHS na EU.Je v budoucnu možný opačný proces?
Myslím si, že opačný proces právě sledujeme.
Jiří Hanzlík, 25. září 2015 • 11:35
Vážený pane Fištejne, jak si vysvětlujete, že paní Angela Merkel, která byla dosud úspěšným symbolem orientace Německa na jednotnou Evropu, nebere svým neomezeným pozváním migrantů jiného civilizačního okruhu, kteří zaplavují náš kontinent, v úvahu ani statistickou omezenost sociálních systémů jednotlivých států EU? Jde o jednání z pozice víry v křesťansko-humanitní řád Evropy, nebo jde o politický kalkul hospodářsky a kulturně zatížit státy EU a posléze triumfovat německou ekonomickou výkonností s určitou mocenskou hegemonií? Jak vidíte politickou budoucnost této dosud velice úspěšné političky? Předem děkuji za odpověď!
Kritizovat kancléřku Merkelovou kvůlil její zbloudilosti a bezradnosti není dnes známkou radikalismu. Chová se nesystémově, ode zdi ke zdi. Ve výsledku prakticky zneplatnila Schengenský systém a způsobila, jak řekl Donald Tusk, v Evropě chaos. Svůj politický odkaz tím značně zpochybnila. Ostatně jí to vytýkají sami Němci.
Honza Vojtko, 25. září 2015 • 11:33
Dobrý den, pane Fistejne, pomohlo by evropské politice tzv.uplne "odnabozensteni" všech společenských oblasti? Tak, aby nemohl žádný nábožensky vliv, resp.jeho zásady ovlivnit celospolečenský úzus? V důsledku žádná politická strana ani uskupení by nesměli upřednostňovat cokoliv na základě jakékoliv náboženské ideologie. Zdraví a za odpověď děkuje h:o)nza vojtko
Nic takového není v krátkodobé perspektivě možné. Vnucený agnosticismus by byl taky jen formou náboženství.
petr blucha, 25. září 2015 • 11:32
pane Fistajn a proc by nevodjedete take domu?
Proč také? Mluvíme lidech, kteří své domovy opouštějí, nikoliv se tam vrací.
volvovo, 25. září 2015 • 11:30
Dobrý ďeň mnohý odvažny umelci sa hrdinsky navážajú do kresťanov a západnej civilizácie k tomu hrdinsky rušia umelecké predstavenia aby náhodou neurazily Muslimov.Prečo ?
Přirozeností umělců je vidět svět v uměleckých, nikoliv realistických obrazech. Z toho pramení velké množství omylných představ. Mnozí umělci svého času vítali nástup totalitních ideologií, zdálo se jim, že totalitní režimy zruší nudu měšťácké společnosti.
Jiří Kopuletý, 25. září 2015 • 11:27
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak vidíte vývoj v Rusku ? Islamizace zde pokračuje dosti nenápadně, bez větších excesů, Putin se teď osobně zúčastnil otevření největší mešity v Evropě v Moskvě, otevřeně podporuje teroristu Ramzana Kadyrova, počet muslimů v Rusku neustále plynule narůstá, ale Rusko přesto stále není vnímáno jako další islámská hrozba pro Evropu.
Je vidět, že reálie dobře znáte. Dodám jenom, že největší mešita nestojí v Rijádu, ale v Grozném, hlavním městě Čečny. Rusko mezi rychlou islamizací a demokracií zvolila třetí cestu - autoritářskou, která ve svém dopadu islamizaci Ruska nezabrání. Nejenže dochází ke změně podílů mezi ortodoxií a islámem, ale posouová se i ideologie. "Ruský svět" se oficiálně hlásí k takzvanému eurasijství, a mnozí tvrdí, že už dnes složením svého obyvatelstva je Moskva eurasijským městem.
Judy, 25. září 2015 • 11:25
Má význam v této politické a duchovní krizi identity kterou prochází EU (a zejména leaders tzv. Západu EU) bojovat jako jednotlivec, jako člověk který si stále přeje zachovat židovksko-křesťanskou spiritualitu a kulturu a liberální politickou kulturu? Je lépe emigrovat nebo se máme coby jedinci vzchopit a politicky bojovat? Zdá se mi totiž, že tento komplot je podporován Žápadními politiky proti vůli lidí i národů EU. Oni nepokrytě říkají, že Východní Evropa je přílič bílá, příliš křesťanská...je to jejich závist nebo jsou agenti islámu popř. ateismu a jsou stiženi zatměním mysli? Jak se islámští muži budou přizpůsobovat evropským společnostem a právům žen a dětí? Zdá se mi, že se vůbec a le vůbec přizpůsobovat nebudou...Děkuji za radu.
Platí totéž, co jsem již napsal - ve spiklenecké teorie nevěřím.
Anna Delingerová, 25. září 2015 • 11:22
Proč křestané nebrání svoje hodnoty?Nemají ponětí,že islám je zlo,se kterým se musí bojovat?Naplnují se vize z Protokolů sionských mudrců?Přeji krásný den a setkání v lepších časech.
Mohu říct jen za sebe, že se snažím bojovat, ovšem jen na své vartě. Protokoly sionských mudrců je podvod a padělek carské ochranky. Čtěte o jeho původu v knize Umberta Eca "Pražský hřbitov".
Pavel Molík, 25. září 2015 • 11:20
Jaké je podle vás, vážený pane Fištejne, účinné řešení uprchlického problému v Evropě ?
Otázka zastupuje velké množství podobných dotazů. Okamžité řešení je mnohostupňové. Je třeba opět nadřadit realistický pohled na svět nad abstraktně lidumilské postoje. Humanismus je vždy konkrétní. Brány Evropy je třeba opět zavřít. Ti, kteří jsou již zde, pečlivě prolustrovat, asi tak, jak to dělali Američani, když drželi přesídlence několik týdnů či měsíců na ostrově Ellis Island v karanténě. I dnes vstup do Států není bezproblémový a není automaticky nárokový pro nikoho. Závadná minulost (třeba komunistická) nebo těžká nemoc v rodině jsou důvodem pro odmítnutí. Je rozšířený výběr podle potřebných profesí. Zároveň je třeba vzdát se povýšeneckého postoje k humanitárním intervencím. Pacifikovat Sýrii je především úkolem pro Západ a nelze ho beztrestně svěřit Rusku. Na vstupu do Evropy podrobit žadatele zevrubným psychologickým testům, které umožní zjistit jejich slučitelnost s evropskými hodnotami.
Magdalena, 25. září 2015 • 11:16
Dobrý den, chápala bych pomoc křesťanům, křesťanským rodinám s malými dětmi. . Myslíte, že nakonec se budou obyvatelé bránit sami a schvalujete to?: Nechci být v roli nešťastníků, kteří si dobrovolně nechají setnout hlavu. A raději fašismus, než zběsilý islám
Fašismus nelze upřednostňovat před ničím. Všechno jiné nám ponechává šanci na změnu. V demokracii se lze bránit jen ve velkých politických skupinách, jinak z toho bude anarchie, nikoliv demokracie.
Marie Váňová, 25. září 2015 • 11:12
To, co píšete, je už známo. Teď jen, kdy to bouchne, jako když bouchne papiňák? A že to bouchne je víc než jasné. Jen mě mrzí, že tu budeme mít velkou 5. kolonu, která nás oslabí.
To není otázka, ale tvrzení, se kterým jeden může nebo nemusí souhlasit.
volvovo, 25. září 2015 • 11:11
Dobrý den za 1prečo intelektuály vykladajú Križiacke výpravy ako nevyprovokovaný akt agresie proti islamu pričom agresiu začali moslimovia roku 633 útokom na Byzantskú ríšu,dobytieStredného Východu,Severnej Afriky a Śpanielska je šíranie viery,prečo sa máme furt ospravedlńovať za údajné hriechy voči moslimom a moslimovia nie za agresiu voči ostatným nemoslimom nie.Nesprávame sa ako užitočný idioti voči agresívnej plazivej okupácii.Ďakujem
Nechci historizovat a nepřísluší mi odsuzovat náboženství, jehož nejsem příslušníkem. Obecně lze říct, že na území muslilmské obce (ummy) podíl křesťanů dlouhodobě klesá, o Židech nemluvě. Reflektovat těžký problém by příslušelo spíš papeži, ale ten to, zdá se, nijak tragicky nevnímá.
Radek Donát, 25. září 2015 • 11:08
Jaký máte názor na rozpor mezi tím kam uprchlíci chtějí a kam je přidělí orgány EU? Není to tak trochu v rozporu s mezinárodními úmluvami o lidských právech?
Domnívám se že je a že nikdo je na přidělených územích neudrží. Časem se stejně přerozdělí podle vlastní libosti.
Mitey, 25. září 2015 • 11:07
Dobrý den pane Fištejne, jaký vývoj této situace předpokládáte? Je reálné, že se zvedne vlna odporu takzvaně realistických odpůrců (nemyslím extremisty a skutečné neofašisty), ale běžných lidí napříč Evropou, kterým dojde trpělivost s odevzdaností a nekompetentností politiků EU řešit zásadní problémy, anebo je spíše reálnější nevyhnutelný násilný střet z krajního pudu sebezáchovy, ke kterému by došlo až se islamisté v EU zabydlí?
Určitý odpor se již zvedá, ale nejspíš zkraje bude extremistický. Tak působí poněkud zmatená postmoderní doba. Jako velká odstředivka, kde střed je trvale vymýván ve prospěch extrému.
Petra, 25. září 2015 • 11:07
a) Aká je pravá príčina, že európski politici sa dali na cestu zničenia Európy a pustili tu migračnú vlnu z Afriky a Blízkeho východu? b)Až si Európa vychutná následky migrácie, bude niečo ako Norimberský proces?
Jsem odpůrcem konspiračních teorií, které zdánlivě vysvětlují nepřehledný svět. Proto si nemyslím, že existuje a dá vyhmátnout jedna obecná příčina chování evropských politiků. Většina z nich buďto je o své pravdě přesvědčena, anebo je bezradná. V Norimberský proces nevěřím, ten bývá po velkých a jednoznačně vítězných válkách, ale odsudek historiků pokládám za neodvratný.


Diskuse ke článku