nahoru

Nejnenáviděnější muž v USA: Zvedl cenu léku pomáhající lidem s AIDS o 5000 procent

Tereza Stonišová22. září 2015 • 18:00
Martin Shkreli
Martin Shkreli
• foto: 
Paul Taggart/Bloomberg

Americká firma Turing Pharmateutics minulý týden zdražila preparát Daraprim z 13,5 dolaru na 750 dolarů za pilulku. Přípravek je nezbytný k léčbě toxoplazmózy, jež může být pro pacienti s AIDS a rakovinou smrtelná. Za zdražením stojí muž, který firmu nedávno koupil. Od BBC si proto vysloužil Martin Shkreli přezdívku nejnenáviděnějšího muže v USA. 


Zdravotní pojišťovny v USA upozorňují, že zdražení patentu na tento preparát bude pro mnohé pacienty znamenat vážný problém. Nebudou si jej moci dovolit, a může to způsobit smrt. Zdražení 5000 procent je v tomto případě doopravdy smrtelné.

„To zvýšení je obrovské,“ řekla mluvčí asociace nemocných HIV Judith Abergová s tím, že pro chudší pacienty to bude najednou nedosažitelná záležitost. Toxoplazmóza totiž postihuje nejčastěji lidi se sníženou imunitou, což jsou právě lidé nemocní AIDS nebo i HIV, ale také pacienti oslabení chemoterapií nebo těhotné ženy. Shkreli však uvedl, že chtěl jen zvýšit konkurenceschopnost firmy.

Případ s abnormálním zvýšením ceny životně důležitého patentu, k němuž se Shkreli uchýli, už přilákala pozornost politiků. Například kandidátka na prezidenta USA Hillary Clintonová na svém twitterovém účtu uvedla, že situaci dnes hodlá řešit. Jak, to zatím neupřesnila.

 Klíčová slova: AIDS, lékařDiskuse ke článku