nahoru

Londýnský Big Ben narušuje vysílání BBC, odbíjí totiž v předstihu

ČTK26. srpna 2015 • 15:00
Londýnský Big Ben narušuje vysílání BBC, odbíjí totiž v předstihu
Londýnský Big Ben narušuje vysílání BBC, odbíjí totiž v předstihu
• foto: 
profimedia.cz

Hodiny londýnské věže se zvonem Big Ben v posledních dnech překvapivě odbíjejí čas s minimálně šestisekundovým předstihem. Jestliže většině obyvatel britské metropole to může být jedno, narušeno je tím přinejmenším vysílání čtvrtého rozhlasového kanálu BBC, který při ohlašování času vysílá údery zvonu v přímém přenosu. Tam si proto také poruchy všimli jako první.

Technická obsluha Big Benu připustila, že hodiny začaly s odbíjením poněkud spěchat, ale již intenzivně pracuje na nápravě. Ta spočívá v přerovnání systému rovnováhy a příslušných závaží v mechanismu stroje. Technici podle svého předáka Iana Westwortha přesně nevědí, jak problém vznikl. Westworth ale upozornil, že hodinám je už 156 let a "je už tu a tam zapotřebí je seřizovat".

Dominanta Londýna se do roku 2012 oficiálně jmenovala jednoduše Hodinová věž, ale častěji se jí říkalo Big Ben podle největšího zvonu. Novogotická 96 metrů vysoká věž, která byla dokončena v roce 1859, nyní již tři roky nosí jméno Alžběty II., a to od 60. výročí od nástupu královny na trůn.

ČTK


Klíčová slova: Londýn, big benDiskuse ke článku