Londýnský Big Ben narušuje vysílání BBC, odbíjí totiž v předstihu | Reflex.cz
nahoru

Londýnský Big Ben narušuje vysílání BBC, odbíjí totiž v předstihu

ČTK26. srpna 2015 • 15:00
Londýnský Big Ben narušuje vysílání BBC, odbíjí totiž v předstihu
Londýnský Big Ben narušuje vysílání BBC, odbíjí totiž v předstihu
• foto: 
profimedia.cz

Hodiny londýnské věže se zvonem Big Ben v posledních dnech překvapivě odbíjejí čas s minimálně šestisekundovým předstihem. Jestliže většině obyvatel britské metropole to může být jedno, narušeno je tím přinejmenším vysílání čtvrtého rozhlasového kanálu BBC, který při ohlašování času vysílá údery zvonu v přímém přenosu. Tam si proto také poruchy všimli jako první.

Technická obsluha Big Benu připustila, že hodiny začaly s odbíjením poněkud spěchat, ale již intenzivně pracuje na nápravě. Ta spočívá v přerovnání systému rovnováhy a příslušných závaží v mechanismu stroje. Technici podle svého předáka Iana Westwortha přesně nevědí, jak problém vznikl. Westworth ale upozornil, že hodinám je už 156 let a "je už tu a tam zapotřebí je seřizovat".

Dominanta Londýna se do roku 2012 oficiálně jmenovala jednoduše Hodinová věž, ale častěji se jí říkalo Big Ben podle největšího zvonu. Novogotická 96 metrů vysoká věž, která byla dokončena v roce 1859, nyní již tři roky nosí jméno Alžběty II., a to od 60. výročí od nástupu královny na trůn.

ČTK


Klíčová slova: Londýn, big ben


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,250
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější