
Zákon, který prosazuje aktivistická organizace Právo na život, má podle zpravodajského serveru sfgate.com podporu dvou třetin obou komor místního parlamentu. V případě schválení by se jednalo o přelomovou právní úpravu, jež nemá obdoby ani v silně katolických zemích, jakou je například Polsko. I tam je sice diskuse na téma potratů vyhrocená, avšak ženy, které u svého plodu zjistí toto postižení, na potrat jít smějí.
Američtí politici se zatím ke kontroverzní iniciativě nějak výrazně nepostavili, o to více se naopak činí různé zdravotnické organizace. Během prvního projednání zákona v květnu tohoto roku jej například před poslanci hájila matka dítěte s Downovým syndromem.
“Všichni se chceme narodit perfektní, ale nikdo z nás není. A každý má právo na život, ať perfektní nebo ne,” argumentuje Mike Gonidakis, prezident organizace Právo na život. “Brzy dokážeme rozeznat gen autismu. Zavedeme potom potraty i v těch případech?”
Obhájci potratů naopak argumentují, že federální americké zákony podpořené výroky Nejvyššího soudu umožňují potraty v případě, že je plod poškozený, a ohijské zákony by tak byly v rozporu s federálními.
V České republice počet narozených dětí s tímto syndromem klesá. Zatímco v roce 1980 se jich zde ročně narodilo okolo 117, v roce 2011 číslo kleslo na 54. Je to dáno pochopitelně i tím, jak stoupá možnost diagnostiky tohoto onemocnění genetického původu během těhotenství. Ke snížení čísla přispěla právě i vyšší potratovost. Až 90 procent žen, které se o Downově syndromu u svého plodu dozví, jde na potrat. Některé země se rozhodly regulovat, do kterého týdne těhotenství žena může jít na potrat, úplný zákaz je však velmi ojedinělý. V České republice je to například možné do 24. týdne těhotenství.