nahoru

Egyptská dívka vymyslela, jak proměnit plast v biopalivo. Ušetří to desítky milionů dolarů ročně

Tereza Stonišová22. srpna 2015 • 13:00
Egyptská dívka vymyslela, jak proměnit plast v biopalivo. Ušetří to desítky milionů dolarů ročně
foto: reprofoto CNN

Zdá se to být jako zázrak. Teprve náctiletá egyptská studentka Azza Faiád zaujala svým nápadem Egyptský výzkumný institut pro výrobu paliv. Ten se jejím nápadem zabýval, a došel k závěru, že je realizovatelný. Dívka totiž zjistila, že díky jednomu z hliníkových silikátů, který při spalování plastů použila jako katalyzátor, je možné výrazně ušetřit při spalování plastů, a navíc tímto procesem získat biopaliva.

Díky onomu katalyzátoru se při spalování plastu začne uvolňovat metan a propan. Ty mohou být dalšími chemickými procesy přeměněny v etanol, a právě z něj je možné vytvořit tzv. biopaliva. Plastové polymery, které dívka z plastů získala, jsou stejné jako ty, které jsou získávány např. z řepky k výrobě biopaliv.

Obrovskou výhodou popsaného procesu by byla jeho cena, díky níž by mohl Egypt ušetřit desítky milionů dolarů ročně. Země má dlouhodobě problémy s druhotným zpracováním odpadů, především plastů.

V zemi se téměř netřídí odpad, většina odpadu končí na ilegálních skládkách nebo prostě na ulici. Větší problém s plastovými odpady je na venkově, kde chybí mj. osvěta ohledně chování k plastovým odpadům. Podle serveru Goodnewsnetwork.org by se tímto způsobem mohlo Egyptu ročně „vrátit“ až 163 milionů dolarů, které by země ušetřila díky výrobě biopaliv z plastových lahví. Nápad mladé dívky je nyní podrobován podrobnému výzkumu.

 

Tereza Stonišová


Klíčová slova: žena, Egypt, věda, plastDiskuse ke článku