nahoru

Zimbabwské úřady po dalším zabití lva dočasně pozastavily lovy

ref, ČTK2. srpna 2015 • 08:00
Cecil byl symbolem Zimbabwe
Cecil byl symbolem Zimbabwe
• foto: 
theguardian.com

Zimbabwské úřady s okamžitou platností přerušily lov lvů, leopardů a slonů v oblasti, kde byl minulý měsíc zabit lev Cecil oblíbený turisty. Uvedla to agentura AP. Oblast poblíž rezervace Hwange je velmi populární mezi lovci.

Úřad, který má na starosti národní parky a divokou přírodu, nyní vyšetřuje zabití jiného lva v dubnu, které možná bylo rovněž nelegální. Oznámení o zabití dostal úřad tento týden. Policie již zatkla v souvislosti s případem jednu osobu.

Kromě lovu ve zmíněné oblasti úřad také zakázal lov s lukem a šípy. Hon se smí uskutečnit pouze v případě, že ho povolí ředitel správy národních parků. Lovce navíc musí doprovázet někdo ze zaměstnanců parků.

Nejslavnějšího zimbabwského lva, třináctiletého Cecila, zabil začátkem července Američan Walter James Palmer, zubař z Minnesoty. K činu se už doznal, tvrdí ale, že nevěděl, že jedná v rozporu se zákonem. Netušil prý ani to, o jak slavného lva jde. Za možnost odstřelit oblíbenou šelmu údajně Palmer dvěma mužům zaplatil 50.000 dolarů (1,2 milionu Kč). Podle zimbabwských činitelů ale Palmer dvojici mužů podplatil, aby chráněnou šelmu vylákali mimo národní park, kde je lov zakázán, a on ji mohl odstřelit. Údajné průvodce už zimbabwské úřady obvinily z pytláctví. Případ vyvolal velký mediální ohlas.

Zimbabwe umožňuje lovcům za poplatek legální odstřel slonů, buvolů a lvů mimo rezervace. Údajně tak získává peníze na další ochranu přírody. Po Cecilově zabití podepsalo asi 130.000 lidí petici adresovanou zimbabwskému prezidentovi Robertovi Mugabemu. Požadují v ní, aby země přestala povolení na odstřel ohrožených zvířat vydávat.

 

ref, ČTK


Diskuse ke článku