nahoru

Rath dostal 8,5 roku vězení za korupci u veřejných zakázek

ČTK23. července 2015 • 13:19
Rath dostal 8,5 roku vězení za korupci u veřejných zakázek
foto: ČTK

Soud dnes poslal bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha na 8,5 roku do vězení za korupci při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Zároveň mu uložil propadnutí majetku. Rozsudek není pravomocný, Rath dnes médiím sdělil, že se odvolá. Rathovi hrozilo 12 let vězení, žalobce navrhoval nejméně devítiletý trest. Případem se zabývá od srpna 2013 Krajský soud v Praze.

Rath podle obžaloby bral úplatky v souvislosti s ovlivněnými tendry financovanými Evropskou unií coby šéf kraje a Novanská organizovala údajně upravené soutěže o zakázky. Zakázky na opravy budov a modernizaci nemocnic byly podle soudu domluvené pro předem vybraného vítěze, což podle vyšetřovatelů provázela korupce v řádu desítek milionů korun.

Podle soudu si Rath jakožto hejtman nechal slíbit úplatky v celkové výši 22 milionů korun, přičemž stihl do svého zadržení převzít 16 milionů.

Státní zástupce Petr Jirát navrhl Rathovi nejméně devítileté vězení a propadnutí majetku, Novanské pět až šest let vězení a peněžitý trest milion korun. Případ Ratha a Novanské vyčlenil soud do samostatného jednání letos kvůli průtahům. Ve druhé části kauzy v dubnu uložil tresty devíti lidem od pěti let do 7,5 roku a podmínky.

 

ČTK


Klíčová slova: reflex, rathDiskuse ke článku