Umučený farář Toufar se dočká důstojného odpočinku. Po 65 letech jeho ostatky uloží v Číhošti | Reflex.cz
nahoru

Umučený farář Toufar se dočká důstojného odpočinku. Po 65 letech jeho ostatky uloží v Číhošti

Tereza Stonišová10. července 2015 • 12:00
Umučený farář Toufar se dočká důstojného odpočinku
Umučený farář Toufar se dočká důstojného odpočinku
• foto: 
ČTK

Obec Číhošť na Havlíčkobrodsku zažije o víkendu velkou událost. Po více než půl století se do ní totiž navrátí ostatky umučeného faráře, na jehož mši se o adventní neděli v zimě roku 1949 pohnul kříž. Komunisté jej pak obvinili, že pohyb kříže zinscenoval, a Toufar pak zemřel v únoru 1950 na následky mučení při výsleších. 

Ostatky číhošťského faráře ležely až doposud v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích. Tam pod jménem Josef Zouhal ležel farář anonymně a nedůstojně – komunisté se snažili jeho ostatky ukrýt tak, aby se nikdo nedozvěděl, co se se svatým mužem stalo. V listopadu 2014 došlo k vyzvednutí jeho – v té době ještě údajných – ostatků k jejich zkoumání. Nebylo totiž jasné, zda kosterní nález je totožný s Toufarem. Několik měsíců probíhala identifikace, kostru zkoumali genetici a antropologové. Poté, co se kosterní nález ukázal být opravdovými ostatky faráře Toufara, bylo rozhodnuto o jeho převozu do Číhošti, posledním působišti Toufara, kde se odehrál tzv. Číhošťský zázrak.

Na farnosti v Číhošti působí nyní farář Tomáš Fiala. Již při krátké návštěvě Číhošti je zřejmé, že místní na faráře nezapomínají, a ač to bude znít jako klišé, pokračují v Toufarově odkazu vstřícností a dobrotou, která na poutníky, kteří do Číhošti míří, musí nepochybně zapůsobit.

V neděli budou v Číhošti vystaveny jeho ostatky, lidé tak budou mít příležitost se s Toufarem důstojně rozloučit a uctít jeho památku. Při slavnostní bohoslužbě vystoupí mimo jiné i kardinál Dominik Duka. Podle informací webu číhošťské farnosti pak v neděli odpoledne dojde ke slavnostnímu uložení jeho ostatků do číhošťského kostela Nanebevzetí Panny Marie.

 

Tereza Stonišová

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější