Až 1,5 miliardy lidí se ve světě učí anglicky, francouzsky jen 82 a čínsky 30 milionů | Reflex.cz
nahoru

Až 1,5 miliardy lidí se ve světě učí anglicky, francouzsky jen 82 a čínsky 30 milionů

Daniel Baret12. června 2015 • 18:00
Jazyky
Jazyky
• foto: 
Marek Douša

Angličtina válcuje ostatní jazyky světa a nepotřebuje k tomu ani žádnou podporu různých států. Je prostě nejužívanějším komunikačním jazykem v byznysu, při cestování, ve vzdělávání či ve vědě. Doba, kdy se s ní pokoušely jiné jazyky soupeřit, je zjevně pryč. Anglicky se momentálně učí na světě 1,5 miliardy převážně mladých lidí.

Angličtina je už nejužívanějším a nejpopulárnějším cizím jazykem jednoznačně i v České republice. Doby dominantní němčiny a komunisty vnucené ruštiny jsou v tomto směru také zapomenuty.

Podle hongkongského prestižního deníku South China Morning Post, který připravil velkou analýzu světových jazyků, následuje za angličtinou francouzština, kterou by se mělo učit na planetě 82 milionů lidí. V tomto případě je zde ale velmi silná podpora francouzské vlády. Na třetím místě je stále populárnější (kvůli ekonomickým zájmům) čínština, která má 30 milionů příznivců.

Španělsky a německy se učí 14,5 milionů lidí na světě, italsky osm a japonsky tři miliony.

Nejvíce takzvaných živých jazyků, tedy těch, kterými skutečně ještě někdo v reálném životě hovoří, najdeme pak ve státě Papua Nová-Guinea. Je jich tam až 839. Dalo by se říci - co vesnice, to jiný jazyk. Následuje Indonésie se 707 jazyky, pak Nigérie (526), Indie (454) a Spojené státy americké, kde imigranti hovoří 422 jazyky světa.

Daniel Baret

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější