Lucemburčané se v referendu postavili proti vládě a odmítli přiznat cizincům volební právo | Reflex.cz
nahoru

Lucemburčané se v referendu postavili proti vládě a odmítli přiznat cizincům volební právo

ČTK8. června 2015 • 08:00
Referendum v Lucembursku - ilustrační foto
Referendum v Lucembursku - ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Lucemburští voliči v nedělním referendu odmítli návrh na přiznání volebního práva cizincům, kteří tvoří 46 procent obyvatel. Proti se vyslovilo bezmála 80 procent hlasujících.

Podmínkou přiznání volebního práva cizincům mělo být, že v zemi žijí nejméně deset let a že se už zúčastnili komunálních voleb. Ústavní reforma neprošla přesto, že ji podporoval liberální premiér Xavier Bettel. Ten svůj neúspěch již uznal s tím, že "zpráva z referenda je jasná a srozumitelná". Výsledek bude respektovat.

V referendu se obyvatelé velkovévodství vyslovili i k dalším dvěma návrhům. Věková hranice pro hlasování ve volbách se měla snížit z dosavadních 18 na 16 let a mandát členů vlády měl být omezen na dvě funkční období, tedy deset po sobě jdoucích let. I oba tyto návrhy ale Lucemburčané odmítli.

Výsledky nejsou překvapením, protože odmítavé názory projevili voliči už v průzkumech preferencí.

ČTK


Klíčová slova: reflex, lucembursko, referendum


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,090
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější