Vysvědčení pro vládu: Nejhorším zákonem roku 2014 jsou podle firem daňové předpisy | Reflex.cz
nahoru

Vysvědčení pro vládu: Nejhorším zákonem roku 2014 jsou podle firem daňové předpisy

ČTK7. června 2015 • 14:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
ČTK

Nejhorším legislativním počinem loňského roku jsou komplikované daňové předpisy. Jde především o třetí sazbu daně z přidané hodnoty, zavedenou na poslední chvíli, a přenesenou daňovou povinnost, tzv. reverse charge. Vyplývá to z hlasování 424 firem v šestém ročníku ankety pořádané advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal.

"K nespokojenosti s daňovými předpisy přispívá také jejich nejasný výklad, který se mnohdy upřesňuje i několik měsíců po zahájení jejich účinnosti. Daňoví poplatníci se přitom musí zákonem řídit hned od začátku, i když jim nikdo nedokáže vysvětlit, co je vlastně správně," uvedla Lucie Rytířová z daňového oddělení Deloitte ČR.

Naopak jako nejlepší legislativní počin loni zvítězila novela zákona o zaměstnanosti a živnostenském podnikání, která pro podnikatele zavedla měně administrativy a snížila minimální výši pokuty. Na druhém místě se umístila novela daňového řádu, která zavedla možnost prominutí penále a úroku z prodlení.

"Anketa rovněž potvrdila zjištění z nedávného průzkumu Deloitte zaměřeného na daňovou jistotu, ve kterém naprostá většina dotázaných firem uvedla, že by chtěla spouštění účinnosti daňových legislativních změn vždy k jednomu či dvěma konkrétním dnům v roce, například k 1. lednu nebo k 1. červenci," uvedl předseda organizačního výboru a nominační rady ankety Zákon roku Tomáš Babáček.

VILIAM BUCHERT: ČSSD se najednou zamilovala do žen. Jenže strana je ve skutečnosti…

Sněmovna schválila vznik třetí, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty loni v září, předloha platí od letošního roku. Vztahuje se na knihy, kojeneckou výživu, léky a veterinární léčiva. Základní sazba je 21 procent a snížená 15 procent. "Zavedení třetí sazby je další komplikace již tak složitého daňového systému. V praxi to bude znamenat dodatečné administrativní náklady, a to nejen pro podnikatele, ale možná i pro samotný stát," varoval tehdy Martin Diviš z PWC ČR. "Zavedením třetí sazby DPH naroste počet sporných případů týkajících se správného použití sazby DPH, a zvětší se tedy prostor pro případné obcházení zákona," dodal Pavel Klein z poradenské společnosti Mazars.

Koncem loňského roku pak Sněmovna o rok odložila další novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která obsahuje rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge. Při tomto systému nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Přenesení daňové povinnosti novela rozšiřuje vedle nynějšího převodu povolenek na emise skleníkových plynů například na dodání mobilních telefonů nebo některých plodin.

Živnostnice z Domažlic kritizovala v ČT Babiše a elektronické pokladny, stát na ní…

ČTK


Klíčová slova: reflex, cesko, vlada


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější