Islámský stát vyzval k džihádu na Balkánu, nevěřícím Evropanům slibuje „strašlivé dny“ | Reflex.cz
nahoru

Islámský stát vyzval k džihádu na Balkánu, nevěřícím Evropanům slibuje „strašlivé dny“

ČTK, ort6. června 2015 • 09:30
Ilustracni foto
Ilustracni foto
• foto: 
YouTube.com

Radikálové hlásící se k radikální organizaci Islámský stát vyzvali ke "svaté válce" (džihádu) na Balkánu. Učinili tak ve videoprohlášení, o němž v pátek, den před návštěvou papeže Františka v Bosně, informovala místní média.

Videozáznam dlouhý 21 minut měl logo produkční společnosti zabývající se propagací IS a byl podobný jiným materiálům vysílaným touto organizací. Datum, kdy byl pořízen, nebylo možné určit. Na snímku je vidět desítka osob údajně pocházejících z Bosny, Albánie a Kosova.

Nejde o první video, na němž islamisté z balkánských zemí vyzývají ke "svaté válce", nicméně tentokrát je jeho dopad větší vzhledem k cestě Františka do Bosny. I když neobsahuje žádnou zmínku o sobotní návštěvě nejvyššího představitele katolické církve v Sarajevu, obavy vyvolává. Jeden z kosovských Albánců, který se představil jako Abú Mukatil Al-Kosovo, prohlásil, že "nevěřící" na Balkánu čekají "strašlivé dny".

Předpokládá se, že papeže v bosenské metropoli přivítá na 100 000 lidí. Mše, kterou bude sloužit na sarajevském olympijském stadionu, by se mělo zúčastnit 65 tisíc věřících.

ČTK, ort


Klíčová slova: reflex, islamsky stat


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější