nahoru

Islámský stát vyzval k džihádu na Balkánu, nevěřícím Evropanům slibuje „strašlivé dny“

ČTK, ort6. června 2015 • 09:30
Ilustracni foto
Ilustracni foto
• foto: 
YouTube.com

Radikálové hlásící se k radikální organizaci Islámský stát vyzvali ke "svaté válce" (džihádu) na Balkánu. Učinili tak ve videoprohlášení, o němž v pátek, den před návštěvou papeže Františka v Bosně, informovala místní média.

Videozáznam dlouhý 21 minut měl logo produkční společnosti zabývající se propagací IS a byl podobný jiným materiálům vysílaným touto organizací. Datum, kdy byl pořízen, nebylo možné určit. Na snímku je vidět desítka osob údajně pocházejících z Bosny, Albánie a Kosova.

Nejde o první video, na němž islamisté z balkánských zemí vyzývají ke "svaté válce", nicméně tentokrát je jeho dopad větší vzhledem k cestě Františka do Bosny. I když neobsahuje žádnou zmínku o sobotní návštěvě nejvyššího představitele katolické církve v Sarajevu, obavy vyvolává. Jeden z kosovských Albánců, který se představil jako Abú Mukatil Al-Kosovo, prohlásil, že "nevěřící" na Balkánu čekají "strašlivé dny".

Předpokládá se, že papeže v bosenské metropoli přivítá na 100 000 lidí. Mše, kterou bude sloužit na sarajevském olympijském stadionu, by se mělo zúčastnit 65 tisíc věřících.

ČTK, ort


Klíčová slova: reflex, islamsky statDiskuse ke článku