nahoru

Reportáž: V Maďarsku mají supermarkety v neděli zavřeno, jenže lidé si myslí, že je to hloupost

Viliam Buchert, Balatonfüred, Maďarsko19. května 2015 • 09:00
Zavřeno. Maďarské supermarkety v neděli nesmí otvírat - ilustrační foto
Zavřeno. Maďarské supermarkety v neděli nesmí otvírat - ilustrační foto
• foto: 
welovebudapest.com

Zárva (zavřeno). Nápis na prodejně Penny Marketu ve městě Balatonfüred je jednoznačný. Kolem kdysi živého místa je teď každou neděli pusto a prázdno. Na parkovišti stojí jen dva „zbloudilé“ automobily. Nové zákony v Maďarsku totiž od 15. března obchodům, které jsou větší než 200 metrů čtverečních, nařídily „zárvu“. Jenže mnoho Maďarů si myslí, že je to hloupost.

„Vůbec to nechápu. Nevím, v čem by nám tímto vláda pomáhala. Je to hloupost,“ komentuje Dóra Olosz, která bydlí v malé vesnici nedaleko Balatonfüredu. „My nemůžeme nakupovat a někteří jiní přišli o peníze. Oni mění naše životy, ale nás se na nic neptali,“ dodává paní Olosz.

Záměr vlády premiéra Viktora Orbána se inspiroval rakouským a německým příkladem, aby pracující měli více času na odpočinek. Jenže zatímco v západních státech jsou platy poměrně vysoké, v Maďarsku jsou z celoevropského pohledu spíše podprůměrné. A zaměstnanci mnoha obchodů přišli o nedělní příplatky.

Samozřejmě i většina Maďarů přiznává, že si jen poněkud jinak uspořádají svůj čas a nakoupí v jiný den (ostatně některé supermarkety prodloužily v reakci na zákon prodejní dobu). Že pořízení potravin či jiných nutných věcí není nijak ohroženo. Jenže jinak se na to dívají prodejci a také zákazníci zejména ve velkých městech. Tam se stalo „shoppování“ (podobně jako u nás) pro mnoho lidí životním stylem.

„Nařizovat někomu, co má dělat v neděli, připomíná Velké bratra od Orwella. Každý má svůj osud ve vlastních rukou, to nemá za něj určovat stát,“ kritizuje zavřené obchody i Anthony Monti, Brit s italskými kořeny, který teď podniká a žije v maďarském Zalacsány.

Některé skupiny se ještě hodlají proti nedělnímu omezení prodeje bránit, pokud se jim podaří zmobilizovat dostatečný počet voličů. Například Svaz maďarských nákupních center, odbory, zaměstnanci řetězců i zákazníci uvažují o petici, která by mohla vyvolat referendum o tomto problému.

Nový zákon postihuje supermarkety, prodejny nábytku (jako Ikea), velké obchody s elektronikou, oděvní prodejny (Zara či H&M) a další typů obchodů, které jsou větší než 200 metrů čtverečních. Naopak otevřeno může mít i velký obchod, když tam ale pracuje jeho majitel. Což u Tesca, Aldi, Lidlu, Pennny Marketu a dalších podobných společností samozřejmě „nehrozí“.

Otevřeny v neděli mohou mít například novinové stánky, lékárny, obchody na letišti, ty které se nacházejí u vlakového či autobusového nádraží, prodejny v nemocnicích, trhy či shopy na čerpacích stanicích. Prodejny pečiva nebo mléčných výrobků mohou otevřít v neděli od 5 hodin ráno do poledne. Podstatnou část zákazníků ani tato otevírací doba netěší.

Nákupní centra mohou zůstat otevřena, ale obchody v nich musí být v neděli také uzavřeny, pokud nesplňují výjimky ze zákona.

„Jde to proti trendu moderní doby, i když se stát maskuje nesmírně ušlechtilými úmysly. Nic se tím ale nezlepšilo, ani kvalita našeho života ne, protože nakupování je už dávno jeho pevnou součástí,“ uzavírá Dóra Olosz.

Otevírací doba: O vánočních svátcích zůstanou supermarkety opět zavřené >>>

Viliam Buchert, Balatonfüred, Maďarsko


Klíčová slova: reflex, madarskoDiskuse ke článku