nahoru

Velká Británie slaví: Kate přivedla na svět princeznu

ČTK, čip 2. května 2015 • 12:20
William a Kate
William a Kate
• foto: 
Profimedia.cz

Vévodkyně Kate dnes v Londýně porodila dceru. Informoval o tom Kensingtonský palác. Druhý potomek britského prince Williama se narodil v 8:34 místního času (9:34 SELČ) a po porodu vážil 3,7 kilogramu. Matce i dítěti se podle paláce daří dobře. Jméno dítěte, které je čtvrtým v řadě následníků britského trůnu, bude oznámeno později.

"Je to dívka!" křičel ihned dav, který se sešel před nemocnicí. Palác v prohlášení potvrdil, že královna Alžběta II. a další členové královské rodiny byli o narození informováni jako první a "ze zprávy jsou nadšeni".

Dvaatřicetiletý princ svou třiatřicetiletou manželku do nemocnice doprovodil a jako u prvního dítěte se podle Kensingtonského paláce zúčastnit porodu.

Kate porodila necelé tři hodiny po ranním přijetí do londýnské nemocnice, kde se narodilo i její první dítě George v červenci 2013. Tehdejší porod Kate trval 11 hodin a na její přání se uskutečnil bez použití prostředků proti bolesti. 

Synovo jméno bylo tehdy oznámeno dva dny po narození. Mezi spekulacemi a bookmakery ohledně jména druhého dítěte v případě dcery se v poslední době nejčastěji citovala jména Alice, Elizabeth, Charlotte a Victoria. 

"Celá země jí (Kate) přeje vše nejlepší," ujistil na Twitteru krátce po přijetí Kate do nemocnice britský premiér David Cameron, o jehož dalším politickém osudu se rozhodne v blížících se parlamentních volbách. Konají se už ve čtvrtek a výsledek mezi jeho konzervativci a opozičními labouristy se očekává nejtěsnější za poslední desítky let.

Novorozená dívka je čtvrtá v následnictví trůnu za dědečkem princem Charlesem, otcem Williamem a bratrem Georgem. Dosud byl čtvrtý v pořadí Williamův mladší bratr princ Harry.

První dny po propuštění z porodnice, které u George nastalo druhý den po narození, stráví Kate a William s dětmi ve svém Kensingtonském paláci. Poté se přesunou do svého domu Anmer Hall, který se nachází na královském pozemku Sandringham v Norfolku na východě Anglie. William, který od konce března pracuje jako pilot pro jednu dobročinnou organizaci spravující zdravotnické vrtulníky, si vzal dovolenou do 1. července.


ČTK, čip


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.