nahoru

Politici chtějí znát termín pro zavedení eura, viceguvernér ČNB Hampl to zcela odmítá

ČTK, Daniel Baret9. dubna 2015 • 16:00
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
Isifa.com

Přestože prezident Miloš Zeman i premiér Bohuslav Sobotka chtějí slyšet termín zavedení eura v Česku, tak podle viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla to není tématem ani dnes a možná ani v budoucnosti. Tuzemská měnová politika a koruna jako měna totiž podle něj slouží ekonomice dobře. Hampl to řekl v rozhovoru pro server Roklen24.cz.

Sobotka a Zeman se při schůzce na Pražském hradě shodli na potřebě zintenzivnit debatu o přijetí eura a vhodnosti stanovení termínu vstupu Česka do eurozóny. Sobotka se opět vyslovil pro rok 2020 jako nejbližší možný termín. Na stanovení takového termínu ale podle premiéra v koalici neexistuje shoda.

„Mám pocit, že euro v tuto chvíli není tématem dne. Pro mne určitě není a byl bych rád, kdyby euro nebylo tématem pro tuto ekonomiku ještě řadu let, možná napořád,“ uvdel ale v naprostém protikladu s politiky Hampl.

Ovčáček v reakci na Hampla odkázal na výsledky schůzky prezidenta s premiérem: „Na tom se nic nemění navzdory názoru pana viceguvernéra,“ řekl mluvčí.

Zeman je dlouhodobým zastáncem co nejrychlejšího vstupu země do eurozóny, technicky to podle něj lze stihnout za dva až tři roky. Hampl na dotaz k iniciativě prezidenta Zemana zavést euro v nadsázce pro Roklen24 uvedl, že měl v poslední době spíše pocit, zda nechce v České republice zavádět rubl. „Takové vyjadřování není hodno viceguvernéra České národní banky,“ poznamenal Ovčáček.

Zeman v poslední době centrální banku několikrát kritizoval, především v souvislosti s devizovým intervencemi. Také řekl, že ČNB je nakloněna odkládání vstupu Česka do eurozóny, protože by při něm ztratila velkou část svých kompetencí ve prospěch Evropské centrální banky.

Česko se zavázalo k přijetí eura v přístupové smlouvě k Evropské unii, ale termín nebyl zatím stanoven.

ČTK, Daniel Baret


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,760
28,510
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější