Poprvé v historii Polska by chtěla na funkci prezidenta kandidovat muslimka | Reflex.cz
nahoru

Poprvé v historii Polska by chtěla na funkci prezidenta kandidovat muslimka

Lukáš Lhoťan3. března 2015 • 12:00
Balli Marzec
Balli Marzec
• foto: 
YouTube.com

Seznamte se: Balli Marzec, pochází z Kazachstánu, od roku 1997 žije v Polsku, novinářka a známá bojovnice za lidská práva. Čím je zajímavá? Chce se stát prezidentkou u našich severních sousedů. Má ale šanci vůbec v květnových volbách kandidovat? Jen malou. Je to ale poprvé v historii katolického Polska, kdy by se chtěla o funkci hlavy státu ucházet muslimka.

Balli Marzec patří mezi aktivisty podporující prodemokratickou opozici v Kazachstánu, vykonávala různé funkce v rámci sdružení Kazachů v Polsku a je známou novinářkou. Jak informoval web Natemat.pl., Marzec si ale uvědomuje, že má hodně malou šanci získat potřebných 100 tisíc podpisů, které jsou pro kandidaturu vyžadovány zákonem, jejím prvotním cílem je však především změnit vnímání muslimů v Polsku.

V rozhovoru pro média zdůraznila, že v Polsku je vedle velkého množství nepraktikujících katolíků také mnoho nepraktikujících muslimů a ona je jednou z nich. Za prioritu považuje vytvoření mostu mezi Východem a Západem, který by tvořilo právě Polsko. Podle jejich slov mají totiž Poláci vlastně mnohem blíže k obyvatelům bývalého Sovětského svazu, než k Nizozemcům či Francouzům.

Podle Marzec by její případné vítězství ve volbách ukázalo Polsko jako zemi tolerance a rozmanitosti, ale také pomohlo lepšímu obrazu země v islámském světě. Zdůraznila ovšem, že považuje náboženství za zcela soukromou věc jednotlivce a jako příklad uvedla svoji vlastní rodinu. Její manžel je katolík a její synové se také rozhodli pro stejnou víru, v čemž jim nijak nebránila. Podle jejího názoru je většina muslimů v Polsku nepraktikujících a nepřeje si v zemi zavádět žádné islámské právo šaría.

Polsko má velmi starou muslimskou menšinu, která vznikla osídlením části území dnešního Polska tatarským obyvatelstvem. Polský stát ve středověku využíval jeho služeb v bojích proti Turkům a Němcům. Dnes je rozrůstající se muslimská komunita v této zemi tvořena i jinými etniky. S přílivem nových muslimských přistěhovalců se však v zemi stále více objevují i projevy islámského radikalismu a antisemitismu.
Klíčová slova: lukáš lhoťan


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,250
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější