nahoru

Zeman na konferenci v USA podpořil Izraelce, ti mu tleskali ve stoje

ČTK, ref2. března 2015 • 19:05
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
ČTK

Český prezident Miloš Zeman dnes v USA podpořil Izraelce a vyslovil se pro koordinovanou akci mezinárodního společenství proti islámskému terorismu. Zeman to prohlásil na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). 

Ve svém projevu Zeman připomněl slova, která americký prezident John Kennedy v červnu 1963 pronesl u Berlínské zdi jako výraz solidarity s obyvateli města rozděleného na východní a západní část. "Znáte ten známý slogan: Ich bin ein Berliner (Jsem Berlíňan). Nyní musíme všichni říci: Jsem Žid," pronesl český prezident v angličtině a poslední větu zopakoval i v hebrejštině. Posluchači reagovali potleskem vestoje.

"Vaše diskriminace je naše diskriminace, vaše oběti jsou naše oběti," dodal Zeman a prohlásil, že svět čelí hrozbě islámského terorismu. Zároveň řekl, že jako reakci navrhuje systematický a koordinovaný boj proti základnám islámského terorismu, společnou mezinárodní akci pokud možno pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.

"Byl jsem informován, že zastřešující organizací (islámských teroristů) je Muslimské bratrstvo. Šéf Al-Káidy (teroristická organizace založená Usámou bin Ládinem) je členem Muslimského bratrstva, šéf Talibanu (radikální hnutí působící v Afghánistánu a Pákistánu) je členem Muslimského bratrstva. Stejné je to s Hamasem (radikální palestinské hnutí), Hizballáhem (libanonské radikální hnutí), s frontou An-Nusra (ozbrojenci napojení na Al-Káidu bojující v Sýrii) a tak dále," prohlásil Zeman.

"Potřebujeme novou strategii v boji proti islámskému terorismu. Ne tanky, ne pěchotu, ne dělostřelectvo, ale bezpilotní letouny, zvláštní jednotky a tajné služby," upřesnil český prezident. V této souvislosti vyzdvihl činnost izraelské tajné služby Mossad, která je podle něj jedinou efektivní tajnou službou světa. Proč je podle něj potřeba bojovat proti islamistům? "Už nikdy více nesmíme pochodovat dobrovolně jako ovce na porážku," prohlásil Zeman.

Moderátor se ho poté zeptal, proč Česká republika tak podporuje Izrael. "Velmi jednoduchá otázka a velmi jednoduchá odpověď. Protože máme stejnou historii. Byli jsme obklopeni nepřáteli, diktaturami. Bývalé Československo bylo jediným ostrovem demokracie v srdci Evropy," uvedl Zeman s tím, že Izrael je na tom podobně na Blízkém východě. "A mezi těmito dvěma ostrovy tak musí existovat solidarita," dodal.

Na konferenci se podle očekávání Zeman setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Bavili se spolu o Íránu, situaci na Golanských výšinách a o česko-izraelských vtazích. "Jednání proběhlo ve velmi neformální a uvolněné atmosféře," sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ke sjednocené ozbrojené akci proti teroristům vyzval Miloš Zeman již na konci ledna na pražské konferenci k výročí osvobození nacistického tábora v Osvětimi. Tehdy uvedl, že by tato akce měla být na mezinárodní úrovni pod Radou bezpečnosti OSN a své síly by měli vyslat pokud možno všichni stálí členové rady. Jeho výzvu tehdy odmítl český premiér Bohuslav Sobotka i šéf diplomacie Lubomír Zaorálek, proti islamistům podle nich musí zakročit muslimové.

"Takže máme vyhlásit křižáckou válku?! Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl!" zareagoval tehdy český ministr zahraničí.

Islamisté z hnutí Islámský stát (IS) v posledních měsících obsadili rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. Podle loňské zprávy OSN se dopouští systematických porušení mezinárodního práva, popravují civilisty, páchají sexuální útoky, provádí únosy a cílené útoky na politické a náboženské vůdce a zabíjí děti. Jejich postup se snaží zastavit irácká i syrská armáda, kurdské jednotky a také spojenci v čele s USA, kteří proti nim podnikají letecké údery.

ČTK, ref


Diskuse ke článku