nahoru

Nejabsurdnějším bankovním poplatkem je elektronický výpis z účtu, ukázala anketa

Daniel Baret, ČTK2. března 2015 • 07:00
Nejabsurdnějším bankovním poplatkem je elektronický výpis z účtu, ukázala anketa
Nejabsurdnějším bankovním poplatkem je elektronický výpis z účtu, ukázala anketa
• foto: 
profimedia.cz

Desátý ročník ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek vyhrál poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronicky. ČTK to sdělil provozovatel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher, který anketu pořádá. V anketě hlasovalo 8057 lidí z Česka a Slovenska, z nichž více než třetina byla právě pro poplatek za vedení účtu k úvěru.


„Tento poplatek už postupně mizí ze sazebníků bank, tudíž je symbolické, že jubilejní desátý nejabsurdnější bankovní poplatek bude takový, se kterými se za chvíli vůbec nepotkáme. To hlasování bude další roky těžší a těžší, protože ty skutečně absurdní poplatky už zvoleny byly,“ uvedl Nacher. Anketa by kromě zjištění postojů bankovních klientů měla vyvinout tlak na banky při změně jejich poplatkové politiky, což se v posledních letech také děje.

Na druhém místě skončil s 21 procenty hlasů poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking. Pomyslný bronz získal poplatek za autorizační SMS, pro který hlasovalo 18 procent lidí. Pětici absurdních poplatků uzavírá výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou a poplatek za změnu osobních údajů. Shodně dostaly 14 procent hlasů.

V prvním ročníku ankety v roce 2005 lidé zvolili zcela suverénně za vítěze poplatek za příchozí platbu. Ve druhém ročníku zvítězil poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky, o rok později poplatek za vedení běžného účtu.

Následoval poplatek za nadměrný vklad, za vklad na přepážce na vlastní účet, za výběr na přepážce z vlastního účtu, za předčasně splacený úvěr, za zjištění zůstatku přes bankomat a loni poplatek za vedení účtu k hypotečnímu, spotřebitelskému úvěru nebo úvěru u stavebního spoření. Poplatky, které bodovaly v minulých ročnících, nebyly podle organizátorů nyní nominovány, aby „dostaly šanci“ také další nepochopitelné a absurdní poplatky.

Daniel Baret, ČTK
Diskuse ke článku