nahoru

Kuba zveřejnila po pěti měsících fotografie Fidela Castra. Vyvracejí spekulace o jeho smrti

ČTK, ref3. února 2015 • 18:00
Kuba zveřejnila po pěti měsících fotografie Fidela Castra. Vyvracejí spekulace o jeho smrti
foto: Reuters

Poprvé od srpna loňského roku zveřejnila kubánská média fotografie bývalého vůdce země Fidela Castra. Osmaosmdesátiletý Castro je na nich zachycen v rozhovoru s univerzitním studentem. Oficiální místa tak podle agentury Reuters reagují na fámy o údajné Castrově smrti.

Jednadvacet Castrových fotografií se v noci na dnešek objevilo na webových stránkách hlavních kubánských médií kontrolovaných státem. "Comandante" na nich sedí mírně shrbený, ale zjevně v dobré náladě, a diskutuje o současné politické situaci s předsedou hlavní studentské asociace na univerzitě v Havaně Randym Perdomou Garcíou. Setkání se podle informací na stránkách uskutečnilo 23. ledna.

Zveřejněné fotografie jsou první obrázky, které se na internetu objevily od srpnových záběrů Fidela Castra s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem.

V článku, který fotografie doprovází, Perdoma uvedl, že setkání, které se uskutečnilo doma u bývalého kubánského prezidenta, trvalo více než tři hodiny. Rozhovor následoval po oslavě 70. výročí zahájení Castrových studií na Havanské univerzitě.

Castro prý mimo jiné řekl, že denně sleduje zprávy a pravidelně cvičí. V obšírném rozhovoru se podle studentského předáka dotkl nejrůznějších témat, včetně mezinárodní politiky, astronomie, zemědělství, a dokonce i zvířat, které darovala Namibie kubánské státní zoologické zahradě, nebo pomoci kubánských lékařů v boji proti ebole.

Perdomo rovněž napsal, že spolu mluvili i o propuštění tří vězněných kubánských agentů v souvislosti se záměrem Kuby a USA obnovit úplné diplomatické vztahy.

Spekulace o zdraví Fidela Castra se zintenzívnily právě ve spojitosti s oznámením o znovunavázání diplomatických styků Kuby a USA, které ohlásili v polovině prosince loňského roku hlavy obou zemí Raúl Castro a Barack Obama. Fidel Castro, který pravidelně přispíval do kubánských médií vlastním sloupkem, se totiž odmlčel. Před týdnem však vyjádřil podporu procesu sbližování, i když prý Spojeným státům stále zcela nedůvěřuje.

Fidel Castro předal moc svému mladšímu bratrovi Raúlovi předběžně v roce 2006 a definitivně v roce 2008, a to údajně ze zdravotních důvodů. I když přijímá návštěvy, na veřejnosti se neobjevil už více než rok.

ČTK, ref


Diskuse ke článku