Šílenství pokračuje: V Nigerii zabíjela atentátnice, které bylo pouhých 10 let | Reflex.cz
nahoru

Šílenství pokračuje: V Nigerii zabíjela atentátnice, které bylo pouhých 10 let

ČTK, ref11. ledna 2015 • 15:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
ČTK

Nejméně 20 lidí zahynulo a dalších 18 bylo zraněno při sobotním útoku sebevražedná atentátnice ve městě Maiduguri na severovýchodě Nigérie. Podle očitých svědků, které citovala agentura AFP, trhaviny na svém těle odpálila teprve asi desetiletá dívka. 

Silná exploze otřásla tržištěm plným lidí krátce po poledni místního času, informovala policie. Atentát potvrdil i Červený kříž. Za útoky na severu a východě Nigérie obvykle stojí islamistická organizace Boko Haram. Ta loni spáchala asi sto teroristických útoků, při kterých zemřelo přes 3000 lidí.

Jeden ze členů místní milice AFP řekl, že bomba explodovala u vchodu na trh, kde se nachází detektor kovů. Detektor signalizoval něco kovového, bomba ale vybuchla dřív, než mohla být dívka izolována. Člen milice se domnívá, že dívka nejednala z vlastní vůle. "Té dívce bylo tak deset let. Pochybuji, že věděla, co měla připojeno k tělu," uvedl.

V poslední době několik atentátů provedly ženy skrývající výbušniny pod hidžábem, tedy šátkem, který zakrývá vlasy, krk, ramena a poprsí. Už koncem listopadu a začátkem prosince zabily sebevražedné atentátnice na tržišti ve městě Maiduguri dohromady desítky lidí. V polovině prosince byla ve městě Kano zadržena třináctiletá dívka opásaná výbušninami. Stalo se tak krátce před tím, než je mohla odpálit v místním zdravotnickém středisku.

Radikálové z Boko Haram bojují od roku 2009 proti centrální nigerijské vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život už kolem 13 000 lidí a podle statistik OSN kvůli nim bylo nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu obyvatel země.

Demonstrace proti islámu čekají i Česko. Protestuje se na sítích i na hokeji

ČTK, ref


Klíčová slova: reflex, Nigerie


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější