nahoru

Konečně: Databáze na webu má pomoci proti stáčení tachometrů, to okrádá kupující

ČTK, ref29. prosince 2014 • 15:00
Databáze na webu má pomoci proti stáčení tachometrů
Databáze na webu má pomoci proti stáčení tachometrů
• foto: 
profimedia.cz

Ministerstvo dopravy zpřístupní od ledna na svém webu databázi, kde budou údaje o stavu tachometrů aut z poslední technické kontroly. Lidé kupující ojetý vůz si tak budou moci ověřit, zda u něj nebyl snížený počet najetých kilometrů. Auta čerstvě dovezená ze zahraničí ale zatím v databázi nebudou, napsal server Aktuálně.cz.

 

"K vyhledání bude potřeba VIN motoru a číslo protokolu technické prohlídky. Obojí je uvedeno v technickém průkaze," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy Josef Pokorný. V Česku se data z technických kontrol aut sbírají už zhruba devět let a zájemci o koupi vozu budou moci zjistit údaje i ze starších prohlídek. Náklady na zpřístupnění informací z STK nepřesáhly podle serveru 100 000 korun.

Údaje o najetých kilometrech nebudou zatím k dispozici u nově dovezených ojetých aut, která v Česku neprošla technickou kontrolou. Česko stále plně nevstoupilo do evropského monitorovacího systému Eucaris, který má bránit podvodům s auty. Podle Pokorného ale většina států stav tachometru při technických kontrolách stejně neeviduje.

Změnit by to mohla evropská směrnice na jednotné provádění technických prohlídek, která přikazuje evidovat stav tachometru, a členské státy ji mají splnit do roku 2017. Tato evidence má být součástí systému Eucaris.

V Česku podle společnosti Cebia, která se zabývá ověřováním původu a stavu vozidel, loni změnilo majitele asi 570 000 ojetých osobních aut s průměrnou cenou 159 000 korun a z toho zhruba 220 tisíc aut mělo stočený tachometr, nejčastěji o 100 000 kilometrů. Kvůli nižšímu počtu najetých kilometrů mohli prodávající navýšit cenu zhruba o 4,4 miliardy korun. To je přibližně třikrát více, než byla loni hodnota odcizených vozidel.

Na ministerstvu průmyslu a obchodu na jaře vznikla komise, která chce podvodné stáčení tachometrů postihovat. Ta zvažuje například to, že by kvůli tomu vznikl v trestním zákoníku nový paragraf. To ale podle serveru všechna ministerstva, která návrh připomínkují, odmítla.

Znáte kontrolky v autě? Nebuďte ignoranti ani panikáři >>>

ČTK, ref
Diskuse ke článku