nahoru

Evakuace italské lodi skončila, při požáru zahynulo osm lidí

ČTK, ref29. prosince 2014 • 13:25
Na italské lodi zachvácené požárem zahynulo pět cestujících
Na italské lodi zachvácené požárem zahynulo pět cestujících
• foto: 
ČTK

Evakuace trajektu, který cestou z Řecka do Itálie zachvátil požár, skončila. Oznámil to dnes italský premiér Matteo Renzi. Jako poslední na palubě lodi zůstal její kapitán a čtyři italští námořníci, kteří dohlíželi na dokončení záchranné operace. Kapitán Argilio Giacomazzi loď opustil krátce před čtvrtou hodinou. Požár vypukl v neděli ráno a vyžádal si osm mrtvých, uvedla italská pobřežní stráž. Podle dostupných informací, které má k dispozici české velvyslanectví v Aténách, nebyli na palubě trajektu žádní Češi.

"Oficiálně jsme od řecké strany neobdrželi informaci, že by na palubě byli čeští občané," řekla ČTK konzulka Blanka Kovácsová z české ambasády v Řecku. V neděli je prý místní ministerstvo informovalo o přítomnosti deseti českých cestujících, nicméně dnes ráno řečtí úředníci volali a omluvili se, že šlo o omyl. "Na náš úřad se rovněž neobrátil žádný český občan ani jeho rodina," dodala konzulka.

Loď Norman Atlantic, mířící z řeckého Patrasu do italské Ancony, vyslala podle pobřežní stráže tísňový signál ve chvíli, kdy se nacházela 44 námořních mil (přes 80 kilometrů) od ostrova Korfu. Italská pobřežní stráž na síti Twitter uvedla, že si požár vyžádal sedm obětí. Identita mrtvých ani příčina jejich smrti nebyly známy.

Na palubě lodi se nacházelo téměř 500 cestujících a členů posádky. Italský premiér Matteo Renzi na tiskové konferenci u příležitosti konce roku ocenil práci záchranářů a pobřežní stráže a uvedl, že pomohly předejít mnohem horšímu masakru.

Italskou loď plující po populární trase mezi Řeckem a Itálií provozuje řecká trajektová společnost ANEK Lines. Na palubě byli hlavně turisté a řidiči kamionů.

Kvůli špatnému počasí zatím nebylo možné připojit k trajektu tažnou loď. Kam by měl být trajekt odtažen, zatím nebylo rozhodnuto. Nejspíš ale do přístavu v italském Brindisi.

Větší skupina zachráněných dorazila dnes ráno do italského města Bari, kde se jim dostalo lékařské péče. Byli podchlazení a vyčerpaní, žádná vážnější zranění ale neutrpěli. Mezi 49 lidmi byly i čtyři děti, informovala agentura AP. V nemocnicích v dalších městech jsou i další cestující, rovněž s podchlazením a s otravou oxidem uhelnatým; jedna žena utrpěla zlomeninu pánve, uvedly italské úřady.

ČTK, ref


Klíčová slova: požár, trajektDiskuse ke článku