nahoru

Obrovská cenzura v Rusku: stát blokuje přes 45.000 webů a 317 blogerů

ČTK, ref23. prosince 2014 • 11:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Do černého seznamu zakázaných webů zařadila ruská cenzura už víc než 45.000 internetových adres a zavřela stránky 317 blogerů. Oznámila to v úřední zprávě organizace Roskomnadzor, které Kreml svěřil státní dohled nad informační sítí. Dalších 187 ruských blogerů prý co nevidět o své webové stránky přijde, míru jejich provinění prý úřad zkoumá.

Zákon o internetové cenzuře schválil ruský parlament předloni v listopadu navzdory protestům liberální veřejnosti a ochránců občanských práv. Bezprostřední příčinou byly květnové nepokoje na moskevském Blatném náměstí, které vyvolalo znovuzvolení Vladimira Putina ruským prezidentem. Mnohatisícové demonstrace proti staronovému vládci Kremlu organizovala opozice právě přes internet.

Podle zprávy Roskomnadzoru se ale zákazy politiky netýkaly. Téměř dvě třetiny zakázaných webů údajně obsahovaly informace o šíření a užívání drog. Značný podíl rovněž připadá na stránky s dětskou pornografií a na servery propagující dobrovolný odchod ze života.

Od letošního února ale ruský parlament odhlasoval zpřísnění původního znění zákona a zařadil mezi škodlivé informace i výzvy k extremismu a masovým nepokojům. Právě tato praxe může podle kritiků ohrozit demokratická práva opozice na veřejný protest. Kolik takových webů už Roskomnadzor zakázal, organizace neuvedla.

VILIAM BUCHERT: Genderový masakr! Ze šesti nejlepších sportovců Česka je 5 žen. A bez…

Severní Korea byla několik hodin totálně odpojena od internetu

ČTK, ref


Klíčová slova: reflex, Rusko, cenzuraDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,400
21,720
28,540
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější