nahoru

Česko světové politiky neláká: Na výročí Osvětimi přijedou většinou šéfové parlamentů

Daniel Baret, ČTK20. prosince 2014 • 14:00
Osvětim
Osvětim
• foto: 
profimedia.cz

Přes pozvání a snahu prezidenta Miloše Zemana i české vlády se na připomínku 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi, která se uskuteční 26. a 27. ledna v Praze a v Terezíně, moc hlav států z ciziny nechystá. Dokonce ani těch z vítězných mocností druhé světové války. Pozvaných jich bylo 14, potvrdil zatím jediný.

Zatím účast potvrdil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, bulharský prezident Rosen Plevneliev a 23 předsedů a místopředsedů parlamentů různých zemí. Naopak nedorazí americký prezident Barack Obama, který se Zemanovi už omluvil. A nepříliš nadějně podle informací ČTK vypadá i účast ruského prezidenta Vladimira Putina. Přes předchozí tvrzení, není ještě potvrzena ani účast ukrajinského nejvyššího představitele Petro Porošenka.

K výročí osvobození Osvětimi se na Pražském hradě uskuteční dvoudenní mezinárodní fórum a na závěr v Terezíně pietní shromáždění. Pořadatelem akcí je Evropský židovský kongres (EŽK) spolu s Evropským parlamentem a dalšími organizacemi, Česko je pouze hostitelem. Fórum by mělo debatovat o nárůstu antisemitismu a extremismu ve světě a přijmout deklaraci, v níž zaujme k tomuto problému postoj.

Osvětimská připomínka je podle Černínského paláce primárně parlamentní akcí, na kterou byli pozváni šéfové parlamentů všech 47 zemí, které v roce 2009 během českého předsednictví EU podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu. Pozvánku z Prahy dostali také nejvyšší představitelé vítězných mocností druhé světové války, tedy USA, Ruska, Velké Británie a Francie, z nichž se zatím oficiálně (a negativně) vyjádřil pouze Obama.

Největší kontroverze vzbuzuje pozvání pro Putina. Kreml zatím jeho příjezd do Česka nepotvrdil, ani neodmítl. Podle zdrojů ČTK obeznámených s přípravami akci ale moc pravděpodobný není, i když za něj podle tisku lobuje i ruský miliardář a prezident EŽK Moše Kantor. Zda dorazí, netuší ani pořádající organizace.

Proti příjezdu Putina se ale mezitím postavila Federace židovských obcí v ČR. Považuje ho totiž za ztělesnění režimu, který "nedodržuje mezinárodní dohody, je agresivní navenek a okupuje silou území sousedního státu", uvedl v pátek v tiskovém prohlášení předseda federace Petr Papoušek.

Účast Západem kritizovaného ruského prezidenta vyvolává obavy, neboť by mohla vzpomínkovou akci zastínit, vyvolat protesty nebo odradit některé státníky. Praha by se ale také mohla stát prostorem pro setkání Putina s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, který má podle šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina nebo českého premiéra Bohuslava Sobotky přijet. Oficiálně však svou účast zatím nepotvrdil; ze 14 pozvaných hlav států tak dosud učinil jen bulharský prezident.

Přítomnost prezidentů a premiérů je zatím vysoce nejistá nejen kvůli mezinárodní situaci, ale i kvůli souběžnému konání řady akcí k výročí osvobození Osvětimi. Kvůli tomu na konci ledna do ČR nepřijede například izraelský prezident Reuven Rivlin, který uctí oběti holokaustu v sídle OSN v New Yorku, nebo prezidenti Německa a Rakouska Joachim Gauck a Heinz Fischer, kteří by se měli zúčastnit piety přímo v Osvětimi. Kvůli předčasným volbám v Izraeli nejspíš nedorazí ani premiér Benjamin Netanjahu, kterého během nedávné návštěvy židovského státu pozval Sobotka.

Daniel Baret, ČTK


Klíčová slova: reflex, osvetimDiskuse ke článku