nahoru

Americký Senát: CIA vyslýchala členy Al-Káidy mnohem brutálněji, než se vědělo

ČTK10. prosince 2014 • 07:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) mučením příslušníků teroristické sítě Al-Káida dalece překročila právní hranice, výslechové metody byly mnohem horší, než se vědělo. Ve své zprávě to dnes uvedl vyšetřovací výbor amerického Senátu. Vedení republikánů ale závěry zprávy kritizuje, netradiční výslechy podle nich pomohly zadržet předáky teroristů a zabít vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina. Americký prezident Barack Obama senátní zprávu okomentoval tím, že zmíněné metody výrazně poškodily pověst USA ve světě.

Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva a boj proti terorismu Ben Emmerson vyzval k trestnímu stíhání představitelů administrativy prezidenta George Bushe mladšího a CIA, kteří naplánovali a schválili brutální výslechy. Senátní zpráva podle něj ukazuje, že "šlo o jasnou strategii zosnovanou na nejvyšší úrovni Bushovy administrativy". "Z pohledu mezinárodního práva jsou USA právně vázány tím, že odpovědné postaví před soud," dodal Emmerson v prohlášení.

Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell senátní dokument kritizoval, neboť nestandardní postupy podle něj byly nutné. "Tvrzení v této zprávě, která tvrdí opak, jsou jednoduše chybná," citují média společné prohlášení McConnella a republikánského senátora Saxbyho Chamblisse, který působí ve výboru pro činnost rozvědek.

Obama zřejmě McConnellovo stanovisko nezastává, neboť výslechové metody podle něj vážně poškodily pověst Spojených států ve světě. "Už nikdy se k těmto metodám neuchýlíme," uvedl v prohlášení Obama. "Doufám, že dnešní zpráva nám pomůže odložit tyto techniky tam, kam patří - do minulosti."

Polská premiérka Ewa Kopaczová v komentáři podle agentury PAP uvedla, že zpráva nebude mít na vztahy mezi Washingtonem a Varšavou žádný vliv. Kopaczová se na tom již v noci na dnešek shodla během telefonického rozhovoru s Obamou, který se s ní ještě před zveřejněním dokumentu spojil. Premiérka v komentáři dodala, že doufá v brzké objasnění údajné existence tajných věznic CIA na polském území. Polsko dlouhodobě odmítá nařčení, že pro výslechy podezřelých z terorismu poskytlo svá vojenská zařízení. Od roku 2008 Varšava pravdivost obvinění vyšetřuje.

Senátní zpráva mimo jiné tvrdí, že informace získané od radikálů zadržovaných CIA nehrály v pátrání po bin Ládinovi klíčovou roli, ačkoliv zpravodajská služba tvrdí opak. Senátoři také uvedli, že brutální výslechy CIA přinesly mnoho zavádějících a špatných informací, mimo jiné falešnou výpověď o náborovém programu Al-Káidy mířící na černošské Američany.

Z dokumentu rovněž vyplývá, že CIA neprávem zadržovala nejméně 26 lidí, které zařadila do svého programu výslechů a tajných věznic. Zmíněný program byl podle senátorů mnohem brutálnější, než CIA dříve politikům či veřejnosti tvrdila.

Zhruba 500stránkový dokument shrnuje zprávu čítající 6700 stran. Zpráva mapuje historii programu vyslýchání, který prezident Bush mladší povolil po teroristických útocích z 11. září 2001. Do roku 2006 ale Bush nebyl informován o podrobnostech programu. Část výslechových postupů Bush později zakázal, zbytek praktik zastavil až Obama.

Poté, co byl v Pákistánu zadržen Palestinec abú Zubajdá, který je podezřelý z organizování cest pro špičky Al-Káidy v Afghánistánu, CIA získala povolení využívat nestandardní metody, mimo jiné takzvaný waterboarding, který simuluje topení, dále upírání spánku či věznění ve velmi omezeném prostoru. Představitelé CIA následně k povoleným technikám přidali další neschválené praktiky.

Některé z metod, především waterboarding, CIA nadále obhajuje. Například abú Zubajdá jednou při tomto zákroku přestal zcela reagovat. Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, který tvrdí, že útoky z 11. září zosnoval, podstoupil waterboarding 183krát.

Ve výčtu metod senátní zpráva uvádí, že nejméně pět zadržovaných mužů podstoupilo takzvanou rektální rehydrataci, což je metoda zavodnění organizmu. Použito na nich bylo i rektální vyživování.

Další byli při výsleších podrobeni "ledovým koupelím" nebo jim bylo vyhrožováno smrtí. Nejméně tři lidé si vyslechli výhrůžky rodinám, agenti CIA vyhrožovali ublížit jejich dětem. Jednomu také pohrozili, že znásilní jeho matku, dalšímu zase tím, že jeho matce podříznou krk.

Brutální byly i podmínky věznění. Jeden z údajných radikálů byl po dvoudenním bránění spánku připoután ke zdi a přinucen pouze v mikině ležet na betonové podlaze. Druhý den zemřel. Podle pitvy CIA bylo příčinou smrti podchlazení.

ČTK


Klíčová slova: reflex, USA, CIADiskuse ke článku